AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Mucizevi meyve ‘Aronya’!

Can Kayacılar

TÜM YAZILARI

Can Kayacılar

20 Mayıs 2021, 15:35

Aronya süper meyve olarak da bilinen ve ülkemizde yeni yeni tarımına başlanan bir meyvedir. Antioksidan gücünün çok yüksek olması ve içerdiği antosiyaninler nedeniyle sağlığa birçok faydası vardır. Aronya; mucizevi bir bitki ve meyvenin adıdır. Faydalarından dolayı meyvelerin kralı olarak da anılır.

Mucizevi meyve ‘Aronya’ – Can Kayacılar

İlk olarak Amerika Kızılderilileri tarafından binlerce sene öğünlerinde, ekmeğin içinde, etlerin korunmasında ve çetin kış şartlarında hastalıklardan korunmak amacı ile kullanmıştır. Zamanla dünyaya yayılmış 1800’lü yıllarda Almanya, Rusya ve Doğu Avrupa’da sağlık için popüler hale gelmiştir.

1990’larda ise Polonya fidan ve meyve üretiminde lider ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’de ise 2019 yılından itibaren Tarım bakanlığı meyve çeşit listesine girmiştir.

Aronya meyvesi bildiğimiz bir tüm meyveler içerisinde en yüksek antioksidan seviyesine sahip meyvedir. O nedenle kanserle mücadelede, kalp-damar hastalıkları, diyabet, obezite gibi birçok kronik hastalıkla mücadelede destekleyici ve düzenli tüketildiğinde bu hastalıkların engelleyicisi konumundadır.

Aronya içerisinde yer alan ve aronyaya mor rengini veren antosiyaninler hakkında 14.000’in üzerinde bilimsel yayın söz konusudur. Bu yayınlar aronyanın ne kadar değerli, arkasının bilimle ne kadar dolu olduğunu göstermektedir.

Aronya Türkiye’de yetişiyor mu?

Aronya ülkemizde birçok ilde yetiştirilmeye başlanmıştır. En büyük yetiştirme ise Kırklareli’nde gerçekleştirilmektedir. Kırklareli’den sonra Bursa, Manisa, Kırşehir, Yalova, Çanakkale, Samsun gibi illerimiz sırasıyla gelmektedir. Kırklareli’nde şu an 52.000 fidan söz konusudur.

Bu fidanlardan bu yıl 20 ton, seneye 100 ton ve sonraki senelerde ise 400 ton aronya alınması söz konusudur. Ülkemizde şu an hali hazırda 130.000 fidan aronya yetiştirilmesi söz konusudur. Daha çok erken bir başlangıç olduğu için ülkemizde üretim sınırlı sayıdadır.

| Mor mısır mucizesi hastalıkları yenecek mi? |

Aronya nasıl tüketilir?

Aronya meyvesinin bilinirliği ülkemizde henüz çok düşük seviyededir. Bu bitkinin bilinirliğinin yaygınlaşması ile insanlarımızın sağlıklı meyveye ulaşım imkanları da artacaktır. Aronya’nın hasat zamanı Ekim-Kasım aylarıdır.

Bu aylarda hasat edilen meyveler doğrudan tüketilebileceği gibi, dondurulup saklanabilir. Şerbeti, suyu, konsantresi, reçeli gibi farklı ürünler geliştirilebileceği gibi yurtdışı örneklerine baktığımızda aronyalı çikolatalar, yoğurtlar, meyve suları, kremalar da geliştirilmiştir. Aronyanın bu şekilde bir çok gıdanın içerisinde katılıp kullanımı söz konusudur.

Aronya organik şekilde üretilebilir mi?

Aronya yetiştirme sırasında herhangi bir ilaç istememektedir. O nedenle organik üretime açık bir meyvedir. Organik aronyaların yaygınlaşması ve toplum tarafından tüketilmeye başlaması ve alışkanlık haline getirilmesi, toplum sağlığının korunması bakımından oldukça etkili olacaktır. Aronyanın ülkemizde bilinirliğinin artması için üniversiteler, kadın kooperatifleri, Tarım ve Orman Bakanlığı ve çiftçilerimizin birlikte çalışmalarının gerekliliği söz konusudur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.