Gıda Hattı

Muammer Hacıoğlu kimdir? Muammer Hacıoğlu hayatı

16 Eylül 2021, 10:54
Paylaş

Muammer Hacıoğlu kimdir? Muammer Hacıoğlu hayatı ile ilgili konular merak ediliyor. Muammer Hacıoğlu biyografi bugün doğan önemli isimlerden biridir. Peki, Muammer Hacıoğlu kimdir, eserleri nelerdir?

Doğum; 16 Eylül 1945 Eyüpsultan, İstanbul

Ölüm; 4 Nisan 1992

Meslek; Türk Şair

Muammer Hacıoğlu biyografi

Muammer Hacıoğlu

Manastırlı Şadiye Hanım (d. 1919) ile Üsküplü Niyazi Hacıoğlu (d. 1918, Makedonya – ö. 4. Ekim 1978, Paris)’nun oğludur. II. Dünya Savaşı yıllarında Yugoslavya’dan göç eden bir ailenin tek erkek çocuğu olarak doğdu. Öğrenimini ilkokuldan sonra sürdürmedi. Olumsuz koşullar altında geçen çocukluğu ve içinde yetiştiği toplumun ekonomik ve sosyal gerçekleri daha sonraları “Türk halkının özlemlerini ve toplumsal sorunlarını yansıtan şiirleri”nin ana konusunu oluşturdu.

Askerlikten sonra 1972’de İstanbul’da Beyoğlu Sanat Galerisi’nde ilk resimli şiir sergisini açtı. Şiirleri Varlık, Soyut, Yansıma, Papirüs, Hâkimiyet Sanat, Ozanca, Çağdaş Türk Şiiri, İnsancıl vb. edebiyat dergilerinde yayınlandı. “Doğmamış Çocuklara” adlı şiiri Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde ‘başka birinin şiiri sahiplenmesiyle’ kendisinden izin alınmaksızın kullanıldı.

Çağdaşlarınca “yaşantısının acı öyküsünden güç alan güçlü bir şair” olarak nitelendi. 70'li yıllarda şiirleri TRT Radyosu'nda Nedret Selçuker ve Neval Tuncer tarafından pek çok kez seslendirildi. Aynı dönemde Suavi Sualp ile ortak çalışmalar yaptı. Cüneyt Arkın’ın Yıkılmayan Adam adlı filminde rol aldı.

Çilli Kız adlı şiiri bestelendi

İlk kitabındaki “Çilli Kız” adlı şiiri Ateş Mehmet Lami tarafından bestelendi. Şarkıcı Emrah bir şiirini repertuvarına aldı. “Suç” adlı şiirini ise Selda Bağcan, Ziller ve İpler albümünde kısaltılarak besteledi. Behçet Necatigil’in Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü’nde var olan maddesi yeni baskılardan çıkarıldı.

“Kültürü moda gibi tüketenlerin kendisinden haberleri bile olmayan protest şair” Muammer Hacıoğlu’nun toplumcu gerçekçi çizgideki şiirlerinin coğrafyasında insan, insanın insanla ilişkileri, Doğu ve Doğu insanı önemli yer tutar. Yaşadığı dönemde ülkenin siyasi durumu şiirlerinin özünü oluşturmaktadır.

68’li yıllardan 12 Eylül 1980’e dek geçen süreç içinde yayınladığı dokuz şiir kitabında, dönemin gerilimli ve zor günlerinin derin izleri vardır. Kitaplarında gecekonduları yıkılanları, grevdeki işçileri, feodal zincirleri kırmak için büyük kentlere göç eden insanları anlattı. Şiirlerinin konu haritası daha da ötelere, maden ocaklarından dokuma tezgâhlarına, zindanlardan Vietnam’a, Küba’ya dek uzanır.

Önceden yayınlanmış şiirlerine yenilerini ekleyerek oluşturduğu Mayın Tarlasında Büyüyen Çiçek adlı son kitabını 1991 yılında yayınladı. 4 Nisan 1992’de sirozdan yaşamını yitirdi. Edirnekapı Şehitliğine defnedildi.

Yapıtları

 • Altın Mısralar (1969)
 • Susun Ağlayacağım (1971)
 • Beni Sokaklar Çağırıyor (1972)
 • Öfke Kında Durmaz (1973)
 • Şafaklar Kana Bulandı (1975)
 • Bir Yumruk Büyüyor (1976)
 • Kelepçe (1976)

 • Uğultu (1976)
 • Ateş Benzin Emiyor (1979)
 • Mayın Tarlasında Büyüyen Çiçek (1991)
 • P.K.690 Beyoğlu(Bütün Şiirleri) (2006)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.