Gıda Hattı

Mu varyantı, antikorlara karşı 9 kat daha dirençli çıktı!

4 Kasım 2021, 17:33
Paylaş
Mu varyantı, antikorlara karşı 9 kat daha dirençli çıktı!

Japonya'da yapılan bir araştırmada, Covid-19'un Mu varyantının antikorlara karşı normal virüsten 9.1 kat daha dirençli olduğu tespit edildi.

Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Doçent Kei Sato liderliğindeki bir grup araştırmacı, Covid-19'un Mu varyantının aşılama yoluyla elde edilen koruyucu antikorlara karşı direncini ölçmek amacıyla bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmacılar, Mu varyantının özelliklerine sahip yapay bir virüs üreterek, virüsün Pfizer-BioNTech aşısı yoluyla üretilen antikorlara duyarlılığını mercek altına aldı.

Antikorlara karşı normal virüsten 9.1 kat daha dirençli

Tıp dergisi The New England Journal of Medicine'de yayınlanan çalışmanın sonucuna göre, Mu varyantının antikorlara karşı normal virüsten 9.1 kat daha dirençli olduğu tespit edildi. Farklı varyantların aşı etkinliğine olan etkisini tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan uzmanlar, yeni mutasyonlar hakkındaki verilerin uluslararası bilim camiası arasında paylaşılmasının da önemli olduğunun altını çizdi.

DSÖ, izleme listesine eklemişti

Daha bulaşıcı olduğu düşünülen Mu varyantı geçtiğimiz Eylül'de Dünya Sağlık Örgütü'nün izleme listesine eklenmiş, B.1.621 olarak da bilinen mutasyonun aşılara karşı daha dirençli olduğu şüphesi endişeye neden olmuştu. Mu varyantının 40 üzerindeki ülkede görüldüğü kamuoyuna yansımıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.