Gıda Hattı

MS (Multipl skleroz) hastaları nasıl beslenmeli?

25 Eylül 2021, 13:11
Paylaş

Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, MS (Multipl skleroz) hastalarının beslenmesiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Yapılan bilimsel çalışmalar beslenme ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişkenlerinin multipl skleroz (MS) hastalığına yakalanma riskini ve tanı koyulduktan sonra hastalığın seyrini etkilediğini gösteriyor. Bu da MS hastalarının beslenmesinin önemini arttırıyor.

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe de Gıdahattı’na özel yaptığı açıklamada, MS hastalığında beslenmeyi anlattı.

MS hastalığı hakkında kısaca bilgi veren, yoga, yürüyüş ve yüzmenin hastalara çok iyi geldiğini belirterek sözlerine başlayan Aktepe, “MS hastalığında yeterli ve dengeli beslenme gerçekten çok önemli. Dengeli beslenme sağlandığında MS gelişme riski, atakların şiddeti, atakların oluşması ciddi oranda azalıyor. MS’li kişide fazla kilo, diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol varsa, hastalığın ve atakların riski artıyor” dedi.

MS hastaları nasıl beslenmeli?

Hastaların beslenmesinde dikkat edeceği bazı temel noktalara değinen Aktepe, “Bağırsak sağlığı ve florası hastalar için önemli. Tedavinin yanında, probiyotik besin ve takviyelere dikkat ettiğimizde gerçekten bağırsak sağlığı MS hastasının enflamasyonunu azaltıyor, çok daha iyi hissediyorlar.

“Tuz kısıtlanmalı”

Fazla tuz kullanmanın MS’in şiddetini arttırıp azalttığını net bir şekilde söyleyebilecek bir klinik çalışma yok. Ancak kortizonlu bir tedavi uygulandığından, başka bir hastalık dahi olsa tuzda kısıtlama yapıyoruz. Sağlıklı olabilmek için tüm bireylerin fazla tuzdan kaçınması gerekiyor” dedi.

Süt ve süt ürünleri nelerdir

MS Hastaları süt ve süt ürünleri tüketmeli mi?

Süt ve yoğurdun MS hastalarının dikkat etmesi gereken bir konu olduğunu söyleyen Aktepe, “Süt aslında MS’li kişiye hiç yaramıyor. Sütün antijeninin hastalara dokunduğu, alerjik bir reaksiyon yarattığı söyleniyor. O yüzden sütten uzak durun. Özellikle probiyotikli yoğurtlar olmak üzere, yoğurt, kefir çok iyi gelir. Keçi peyniri ve lor da iyi gelir. Diğer peynirlerden biraz uzak durmak gerekiyor.

Kırmızı et, çok iyi bir B12 ve demir kaynağı. Ancak kırmızı et biraz yağlı olduğundan, bu yağlı ürünleri olabildiğince azaltmak. Onun yerine omega-3 yağ asidi içeren balık haftanın 3-4 günü tüketilmeli. Selenyum içeren deniz ürünleri ve hindi hayatımızda olmalı. Omega-3 ve selenyum enflamasyonu etkili bir şekilde azaltıyor. Hastalar bu sayede rahatlıyor.

Kuru baklagiller, prebiyotik besinler olduğu için haftada 1-2 gün tüketilebilir. Çok iyi posa kaynağıdır. Bu nedenle bağırsak sağlığı olumlu etkilenir.

MS hastaları yumurta tüketebilir mi?

Her gün bir tane yumurta tüketilmeli. Yumurta B12 ve demir açısından zengin. Bir yumurta 7 gram protein içeriyor” diye konuştu.

Meyve ve sebze tüketiminde neye dikkat edilmeli?

MS hastalarının sebze ve meyve tüketimi için bilgi veren Aktepe, “Günde 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon da mevsiminde taze meyve tüketin. Bu sayede lif alımı artacak, tüm vitamin ve mineraller almış olacaksınız.

Ancak burada antioksidanlar devreye giriyor. MS hastaları için antioksidanlar çok önemli. Özellikle mavi, mor ve siyah renkli olan ürünleri olabildiğince beslenmenize alın.

Her gün bir avuç içi kadar, çiğ kuruyemişlere yer verin. E vitamini, omega-3 içeriği ile size faydalı olacaktır.

Yağ konusunda, doymuş yağlar olabildiğince kısıtlanmalı. Onun yerine doymamış çoklu yağ aitleri ve tekli doymamış yağ asitlerini beslenmenize alın. Çoklu doymamış yağ asitleri için balık, ceviz, keten tohumu tüketilebilir. Klinik çalışmalar, MS için bu ürünlerin çok iyi geldiğini, enflamasyonu azalttığını gösteriyor.

Tekli doymamış yağ asitleri zeytin, zeytinyağı ve avokadoda bulunuyor. Klinik çalışma sonuçları bu ürünlerde de iyi. Ancak çoklu doymamışlar kadar net veriler yok” dedi.

“MS’li hastaların uygulaması gereken diyet modeli Akdeniz diyeti”

MS’li hastaların Akdeniz diyeti modelini uygulaması gerektiğini söyleyen Aktepe, “Akdeniz diyeti yalnızca MS’lilerin değil, dünyanın en iyi diyet modelleri arasında ilk sırada gelmektedir. MS’li hastalarda kalori ve yağ kısıtlandığında, süt ve tahıl grubu kısıtlandığında bu program çok işe yarıyor” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.