AramaArama
Gıda Hattı

Mor mısır mucizesi hastalıkları yenecek mi?

2 Mayıs 2019, 21:45
Paylaş
Mor mısır mucizesi hastalıkları yenecek mi?

Bilim insanlarının yeni geliştirdiği mor mısır obezite, insülin direnci ve enflamasyonla savaşıyor. Farklı kombinasyonlarda fenol adı verilen maddeleri içeren mısırlar fareler üzerinde olumlu etki gösterdi. Mısır danelerindeki maddeler aynı zamanda gıda boyası olarak da kullanılabileceği için ürüne bir değer daha kattı.

ABD'deki Illinois Üniversitesinden bilim insanları, farklı kombinasyonlarda fitokimyasal içeren yeni hibrit mor mısır çeşitleri geliştirdi. Antioksidan özellik taşıyan bu maddelerin obezite, diyabet ve enflamasyonla mücadelede kullanılabileceği ifade edildi. Diğer yandan, yeni mısırların danelerinin parlak renklere sahip dış kabukları, gıdalarda kullanılabilecek renklendiriciler açısından da sağlıklı bir alternatif oluşturacak. Çalışmanın sonuçları Food Chemistry dergisinde yayınladı.

Araştırmacılar Apache Red (Apaçi Kırmızısı) olarak bilinen bir mor mısır cinsini kullanarak genetik olarak birbirinden farklı 20 cins mısır geliştirdi. Bu mısırlar antosiyanin adı verilen doğal pigmentler içeriyor. Bitkilerde bolca bulunan fenolik maddeler, meyvelerin renk, tat ve asitliğini etkiliyor. Antosiyaninler de fenolik maddelerin bir çeşidi. Antosiyanin içeren gıdaları tüketmenin kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet ve bazı kanser türleri riskini azalttığı düşünülüyor.

Antosiyanin deposu mor mısır

Araştırmada, yeni geliştirilen mısır türlerindeki antosiyaninler suyla alınarak özütler dondurularak kurutuldu. Özütlerin analizi, perikarp adı verilen mısır danelerinin dış kabuğunun antosiyaninler ve fenolik maddeler açısından zengin olduğunu gösterdi.

Bu maddelerin obezite nedeniyle ortaya çıkan enflamasyon üzerindeki etkisinin gözlenmesi amacıyla farelerden elde edilen ve adiposit adı verilen yağ hücreleri, makrofaj adı verilen büyük savunma hücreleri ile birleştirildi. Bu karışım modeli obezite sonucu oluşan enflamasyonun simülasyonunu yapmak üzere kullanıldı. Mor mısır karışımına eklenen fenolik bileşikler hücrelerin gelişimini etkileyerek, fenol cinsine göre adipositlerin yağ içeriğini %8-56 arasında değiştirdi.

Mor mısır

Tek madde değil, karışım halinde etkili

Bu maddelerin insülin direncine etkisi ise yağ hücrelerinde insülin direnci oluşturan bir madde kullanılarak test edildi. Diyabet adı verilen şeker hastalığının bir metabolik etkisi olan insülin direnci, bu maddeler sayesinde %29-64 oranında düştü. Bulgular, antosiyaninlerin farklı düzey ve kombinasyonlarının obeziteyi engelleme ve obez insanlarda insülin direncini düşürme ihtimali olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bu sonuçların sadece mor mısır içerisindeki 1 ya da 2 bileşen ile değil, birçok fenolik maddenin karışımı ile elde edildiğine dikkat çektiler. Diğer yandan yeni cins mısırlar gıda boyası üretimi için de kullanılabilecek. Araştırmacılara göre ABD'de en çok kullanılan gıda boyalarından biri olan kırmızı No. 40'ın tamamı, yaklaşık 250 bin hektar mısırdan elde edilebilecek. Bu boya kullanılarak antosiyanin yönünden zengin gıda ve içecekler üretilebilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.