Gıda Hattı

Moderatör robot Bakan Arslan’ı kızdırdı!

6 Şubat 2018, 14:04
Paylaş
Moderatör robot Bakan Arslan’ı kızdırdı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlenen Güvenli İnternet Günü 2018 Etkinlikleri'ne katıldı. Etkinliğe Bakan Arslan'ın robot Sambot ile olan diyaloğu damgasını vurdu.

Konuşma yapmak üzere için sahneye gelen Bakan Arslan’ın sözü, programda sunuculuk yapan Sambot tarafından kesildi. Bakan Arslan, Sanbot’un araya girerek “Yavaş konuş. Ne diyorsun anlamıyorum” sözlerine tepki gösterdi.

Sanbot’un “Neden bahsediyorsun” sözlerine de kızan Bakan birilerinin robotu kontrol etmesi gerektiğini söyledi; “Kontrol görevini hangi arkadaşımız yerine getiriyorsa gereğini yapın lütfen dedi”. Bunun üzerine robot yeniden programlanarak sessize alındı.

Fotoğraf: twitter.com/mertskaplan

Bakan Arslan’dan internette RTÜK deneyimi açıklaması

Bakan Arslan, Güvenli İnternet Günü etkinliğinin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Meclise sunulan torba tasarıda internetten yayın yapan kurumlarla ilgili bir düzenlemenin yer aldığı ve internetten yayın yapmanın RTÜK kontrolünde olacağı, RTÜK'ten lisans alınması gerektiği hatırlatılarak, bu tasarının 'sansür' iddialarını gündeme getirdiğinin sorulması üzerine Bakan Arslan; "Gerçek hayatta her ne suç ise sanal hayatta da aynı şeyler suç. 'Ben sanal hayatta işlem yapıyorum, suç işleme özgürlüm var' deme şansımız yok. Özgürlüğümüz nereye kadardır? Başkalarının özgürlük alanına müdahale ettiğimiz sınıra kadardır. Özgürlükler sınırsız değil.

Nitekim biz gerek televizyon yayıncılıkları, gerek radyo yayınları konusunda eğer milli güvenliğe müzahir, ülkenin ahlaki değerlerine müzahir bir yanlışlık yapılıyorsa bununla ilgili tedbir almak, işlem yapmak durumundayız, yapıyoruz. Bugün televizyonlarda sansür mü var? Her program yayınlanabiliyor.

Herkes, hakkaniyet ölçülerinde değer yargıları ölçüsünde yayınları yapılıyor. Hiçbir şekilde hiçbirinin bir yayını engellenmiyor. Nereye kadar? Bir yanlış yayın, ülkenin milli güvenliğine, bekasına, insanlarımızın değer yargılarına zarar verecek bir yayın yapılıyorsa o zaman müdahale ediliyor" ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.