Gıda Hattı

NÜD BAŞKANI RİNT AKYÜZ:“Mısırdan elde edilen şekerle, pancar şekeri arasında bir fark yok.”

8 Aralık 2013, 18:41
Paylaş
NÜD BAŞKANI RİNT AKYÜZ:“Mısırdan elde edilen şekerle, pancar şekeri arasında bir fark yok.”

Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği Başkanı Rint Akyüz; nişasta bazlı şekerler hakkında son günlerde gündeme gelen ve bilimsel dayanağı olmayan asılsız iddiaların halk sağlığını gözetmediğinin çok açık olduğunu söyledi.

İddialara sert tepki gösteren Akyüz; “Sorbitol, maltitol ve aspartam gibi doğal olmayan tatlılık sağlayan yapay tatlandırıcılar, gerek konu hakkındaki bilgi eksikliği gerekse de bu tür manipülatif açıklamalar nedeniyle NBŞ’ler ile karıştırılıyor ve bu durum tüketicide yanlış algılar oluşmasına neden oluyor.” dedi.

Ortaya atılan iddiaların hemen ardından konunun NBŞ kotalarıyla ilişkilendirildiğini de hatırlatan Akyüz, “Şu çok açık ki bu iddialar halk sağlığını gözetmekten çok uzak. Bilinçli olarak kamuoyunda yaratılmaya çalışılan “korku” ile ticari bir manipülasyon yapılmaya çalışılıyor.” diyerek, gıdada kullanımı serbest olan ve ticareti hiçbir kısıtlamaya tabi olmayan glikozun da içinde yer aldığı NBŞ kotasının düşürülmesinin, bu açıklamaların arkasındaki asıl amaç olduğunu ifade etti. 

“İddialar art niyetli” 

NÜD Başkanı Rint Akyüz, Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ) içinde yer alan glikoz ve fruktozun “kansere neden olduğu” yönünde ortaya atılan iddiaları değerlendirdi. İddialarla kamuoyunun yanıltılarak ticari bir manipülasyon yapılmaya çalışıldığına işaret eden Akyüz; iddiaların bilimsellikten uzak ve “art niyetli” olduğunu vurguladı.

Açıklamasında NBŞ’ler ile tatlandırıcıların birbirine karıştırıldığını aktaran Akyüz,  “Sorbitol, maltitol ve aspartam gibi doğal olmayan tatlılık sağlayan yapay tatlandırıcılar, bu konudaki bilgi eksikliği nedeniyle NBŞ’ler ile karıştırılıyor ve bu durum tüketicide yanlış algılar oluşmasına neden oluyor.” dedi.

“Nişasta Bazlı Şekerler de şeker pancarı kadar sağlıklıdır”

“Ticari bir amaçla sorumsuzca ortaya atılan bu iddialar, bilimsel hiçbir dayanağa sahip değildir.” diyen Akyüz, bu iddialara referans olarak gösterilen araştırmaların, iddia edilenin aksine “nişasta bazlı şekerler ile kanser arasında bilimsel ilişki olmadığını” ortaya koyduğunu ifade etti. Gerek nişasta bazlı şekerler (NBŞ) gerekse NBŞ kullanılarak üretilen ürünlerin herhangi bir sağlık riski taşımadığının altını çizen ve bu ürünlerin dünyada kabul edilen standartlarda üretildiğini kaydeden Akyüz; “Nişasta Bazlı Şekerler de en az şeker pancarı kadar sağlıklıdır” dedi.  

Periyodik aralıklarla ortaya atılan bu iddialarla halkın beslenmeye dair bildiği doğrular hakkında kafa karışıklığı yaratıldığını söyleyerek, bu durumda yaşanan algı karmaşası ve korkunun halk sağlığına bir katkısının olmayacağını ifade eden Akyüz açıklamasını “Bu asılsız iddialar karşısında tüm paydaşlarımızla gereken her türlü paylaşıma ve halkımıza yönelik bilgilendirme çalışmaları yapmaya hazırız. Yeter ki bilimsellikten uzaklaşmayalım ve bu tür ticari açıklamalara ortak bir duruşla karşılık verelim.” diyerek noktaladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.