Gıda Hattı

Mısır’da yüksek rekolte beklentisi

3 Temmuz 2015, 13:43
Paylaş
Mısır’da yüksek rekolte beklentisi

Bu yıl hava koşullarının iyi olmasından dolayı, mısırda rekolte beklentisinin yüksek olduğu bildirildi.

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, geçen yıl Türkiye genelinde 7 milyon ton mısır üretimi gerçekleştiğini, bu yıl bunun da üzerinde bir rekolte beklendiğini söyledi. Özkan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Geçen yıl yaşanan kuraklığa rağmen bu rakama ulaşılmıştı. Bu yıl hem hava koşulları geçen yıla göre çok daha iyi oldu, hem de Çukurova çiftçisi aşırı maliyetten dolayı buğdaydan vazgeçip mısıra yöneldi. Çiftçi mısıra yöneldi ancak ikinci mısır ekiminden de kaçınıyor. Mısır dört kez ilaçlandığı, havadan ilaçlama da yasaklandığı için maliyet giderek artıyor. Dolayısıyla maliyet yüksek olduğu için iki kez ekmek yerine daha düşük maliyetli soya ekiliyor. İkinci mısır ekimi, daha sonra Güneydoğu Anadolu ve Konya’da yapılıyor.”

5 milyon 390 bin dekar tarım arazisi olan Çukurova’da 1.5 milyon dekar alana mısır ekimi yapıldığını vurgulayan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl buğday ekimi azaldı ve mısır ekim alanı arttı. Mısır hala süt ama daha iyi olacak. Ayrıca Çukurova çiftçisi mısır üretimini iyi öğrendi. Ortalama 1 dönümden 1.350-1.400 kilo ürün elde ediliyor. Verimler yüksek. Bu yıl da bu oranlar ve daha üstü bekleniyor.

Mısırda 1 kilonun maliyeti en az 70 kuruş ya da biraz üzerinde. Bu nedenle 1 kilo mısır en az 80-85 kuruşa alınmalı. Devletin mısır üreticisine verdiği destek de çok düşük. Çiftçi ürününü hasat ettiği zaman acele etmemeli, fiyatı düşürmeden satış yapmalı.”

Özkan, Çukurova mısırının toprağından dolayı Türkiye ve dünya piyasasında tercih edilen bir mısır olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.