AramaArama
Gıda Hattı

Mısır Şekeri ve Sofra Şekeri Arasındaki Fark Nedir?

4 Ağustos 2016, 16:13
Paylaş
Mısır Şekeri ve Sofra Şekeri Arasındaki Fark Nedir?

Hollanda Maastricht Üniversitesi İnsan Biyolojisi Bölümünden Stijn Soenen ve Margriet S. Westerterp-Plantenga tarafından yapılan araştırmaya göre mısır şekeri ve sofra şekeri tüketimi arasında tokluk ve enerji alımı açısından fark yok.

İki farklı deneyden meydana gelen araştırmanın ilk deneyinde 15 kadın ve 15 erkek yer almıştır. İkinci deneyde ise 20 kadın ve 20 erkek denek bulunmuştur. Her iki deneyde de gece boyunca aç kalan katılımcılara mısır şekeri, sofra şekeri, süt içeren içeceklerden biri ya da diyet içecek verildi.

Açlık ve Tokluk Kan Değerleri

laboratuvar-gidahatti

İlk deneyde içecek tüketiminden önce ve sonrasındaki belirli dakikalarda katılımcılardan kan örneği alınmış, ikinci deneyde ise yine belirli dakikalarda kan örneği alınırken arada sınırsız yiyecek de verilmiş, katılımcıların tükettiği yiyecek miktarı kaydedilmiştir. Alınan kan örneklerinde glukagon benzeri peptit-1, grelin, insülin, glikoz miktarlarına bakıldı.

Sonuçlara Göre Şeker Şekerdir

seker-lokum-cikolata-gidahatti

Deneklerin sofra şekeri, mısır şekeri ya da süt tüketmeleri sonucu tokluk hislerinde olan değişim birbirinden farklı olmadı. Aynı şekilde, bu üç farklı içeceği tüketen gruplar arasında enerji alımı açısından da fark görülmedi. Sofra şekeri, mısır şekeri ve süt tüketen gruplarda yapılan ölçümlerde kandaki glukagon benzeri peptid-1, grelin, insülin ve leptin düzeyleri de birbirinden farklı olmadı.

Bu sonuçlar mısır şekeri ve sofra şekeri arasında insan vücuduna etkileri açısından fark olmadığını gösterdi. Çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.