Gıda Hattı

MISIR DA ÜRETİCİ DE, SANAYİCİ DE TEDİRGİN

26 Şubat 2007, 14:37
Paylaş

Mısırdaki ithalat ve spekülatif alım söylentileri hem tüccarı, hem de üreticiyi tedirgin ediyor. Tahıl üreticileri, Türkiye'de yeteri kadar mısır stoklarının bulunduğunu belirtirken, Beyaz Et ve Sanayicileri ve Damızçılıklar Birliği (BESD-BİR) ise “Açık var, ithalat şart” görüşünde.

Türkiye'nin mısır ihtiyacının 3,5 milyon ton civarında olduğunu, , geçen yıl üretimin 2 milyon 800 bin ton civarında gerçekleştiğini, bugüne kadar bunun 1 milyon 800 bin tonunun kullanıldığını belirten Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, stoklarda şu an için Türkiye'ye yetecek miktarda mısır bulunduğunu söyledi. Özkan, “Türkiye'nin Nisan ayı sonlarına kadar yetecek yaklaşık bir milyon ton mısırı stoklarında var. Bu aydan sonra, ihtiyaç kadar ithalat yapılabilir” dedi. Yem sıkıntısı çektiğini ileri süren tavuk sektörünün, ithalatçı olmak için konuyu istismar ettiğini savunan Özkan, “Tavuk üreticileri spekülatif alımlarla mısır fiyatını artırıp, ithalatçı konumuna gelmek istiyor. Sadece kâr amaçlı hareket ediyorlar, ancak uzun vadede ithalat baskısı yapanlar gerçekte kendi bindikleri dalı kesiyorlar” iddiasını dile getirdi.

İthal mısırın, genetiğinin oynanmış, nişasta ve besin değerinin düşük olduğuna dikkati çeken Özkan, tavuk üreticilerinin, ithal mısırla yaklaşık 2 kat fazla mısır kullanmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Zamansız yapılan ithalatın çiftçiyi mısır ekiminden uzaklaştıran en büyük neden olduğunu vurgulayan Özkan, “Bu yıl mısır ekim alanı artacak, yeter ki zamansız mısır ithal edilmesin” dedi.

Daştan: “Yerlisi 42, ithali 32 YKr”

Türkiye'de mısırın büyük bir kısmını tavukçuların, bir kısmını nişastacıların, küçük bir kısmını da haşlanmış mısırcıların tükettiğini belirten BESD-BİR Başkanı Zuhal Daştan, geçen sene kilogramı 28-30 YKr civarında olan mısırın bu yıl Çukurova bölgesinde 39-39,5 YKr, Adapazarı bölgesinde de 42 YKr'lere kadar yükseldiğini söyledi. Dünyada ise küresel ısınma ve mısırın biyodizelde kullanılması nedeniyle tonda 230 dolara kadar çıktığını anlatan Daştan, şöyle konuştu:

“Yurt dışından gelen mısır kilogramda gümrüksüz 32 YKr'ye mal oluyor. Türkiye'de yüzde 22-25 daha pahalı. Biz buna da razıyız, fakat piyasaya mısır çıkmıyor. Yurt içinde üretilen mısırın rekoltesi tam olarak bilinmiyor. Tarım Bakanlığının ilk tespiti 3,8 milyon tondu, ama zannederim onlar da, bu kadar üretim olmadığını anlamış olacaklar ki ithalata izin verecek bir davranış içine girdiler. Mısıra ihtiyacımız var, fakat iç piyasadan mısır bulamıyoruz, mısırda bir açık söz konusudur. Küçük üreticinin elinde mısır hemen hemen yok.”

Yerli mısırın yurt dışından gelen mısıra göre çok daha kaliteli olduğunu da ifade eden Daştan, “Türk mısırı daima kalitelidir. Bir kere GDO'lu değildir, ikincisi burada üretildiği için tanesi kırılmamıştır ve fazladır. Yüzde 10-20 daha pahalı olsa bile Türk mısırını tercih ederiz. Yerli mısır büyük çiftçi ve tüccarların depolarında olabilir. Eğer ithalat kararı çıkmasaydı mısır fiyatları 50 YKr'lere kadar çıkardı” dedi. Daştan, Özkan’ın tavuk üreticilerine yönelik iddiasına da, “Olacak iş değil. Tavukçuların 'Yurt dışından mısır getir, ecnebileri zengin et, bu milletin çiftçisini fakir et' gibi bir düşüncesi olamaz. Böyle bir düşünce vatan hainliğidir, böyle bir şey aklımızdan bile geçmez” karşılığını verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.