Gıda Hattı

Mirkelam kimdir? Mirkelam hayatı

20 Mayıs 2022, 10:14
Paylaş
Mirkelam kimdir? Mirkelam hayatı
Mirkelam kimdir? Türkiye'nin en sevilen şarkılarında imzası olan Mirkelam hayatı ve kariyeri ile merak ediliyor. İşte Mirkelam biyografisi...

Mirkelam kimdir? Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci olan Mirkelam hayatı araştırılıyor. Mirkelam hakkında her şey...

Mirkelam biyografi

tam adı; Fergan Mirkelam

doğum; 20 Mayıs 1966, İstanbul

mesleği; Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci

Mirkelam hayatı

Urfa, Birecik kökenli bir aileye mensup babası Nazım Mirkelam, avukattır. Ut ve piyano çalar. "Gül ağacı değilem, her gelene eğilem" şarkısının bestecisi İzmir milletvekilliği ve senatörlük yapmış Necip Mirkelamoğlu da Mirkelam ailesindeki müzisyenlerdendir.

Nazım Mirkelam, çoğu yayımlanmayan polisiye ve bilimkurgu romanları yazan, adliyede gördüğü bir evrak çantasından etkilenerek eşini, dostunu ve oğlu Fergan'ı oynattığı Kara Çanta adında amatör bir soygun filmi çeken maceraperest bir babadır. Anne ve babası küçük yaşta boşanan Fergan Mirkelam, İstanbul'da annesi ve anneannesi ile büyür.

İlkokulu İstanbul'da Çapa İlkokulu'nda, ortaokulu Özel Kalamış Lisesi'nde, liseyi de Fenerbahçe Lisesi'nde okur. Beste yapmaya ortaokulda, şarkı söylemeye Saint Joseph Lisesi'nin orkestrasında başlar. 1984'te Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümüne girer ve 1990 yılında mezun olur.

tarihte bugün
Mirkelam

İlk müzik yılları

1986 yılında Kayahan Açar'la Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Emel-Erdal ikilisinin albümünde “Alaturka Benim Canım” adlı şarkısıyla, Burak Kut'un albümünde üç şarkısıyla yer aldı. Aralarında Nazan Öncel'in de bulunduğu birkaç sanatçıya geri vokal yaptı. 1990 yılında “Karşılıksız Çek” adlı şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Yarışması'na katıldı, ama dereceye giremedi. 1994 yılında Best FM'de yapımcı ve sunucu olarak çalıştı.

Koşan Adam

19 Mayıs 1995'te, Kayahan'la birlikte Cem Özer'in programına konuk olduktan sonra koşan adam olarak girer gündeme. Umur Turagay'ın klibi, Serra d'Autry'nin yarattığı imaj ve İskender Paydaş'ın düzenlemesiyle Her Gece, daha albüm çıkmadan bir gecede dillere dolanır. 31 Mayıs 1995 tarihinde çıkardığı albümü ile çok iyi bir satış grafiği yakalar. Kendi adını taşıyan albüm bir günde 200 bin, toplamda 750 bin kopya satar. Ali Kırca, 1995 yılında "90'lar Türkiye'sinin plastik kahramanlarının sonuncusu... Koşuyor koşuyor bir yere varamıyor" diye yazmıştır.

"Koşan Adam"dan sonra

İkinci albümünü İskender Paydaş'sız yapar. 2001 yılında ikili yeniden bir araya gelir ve yaptıkları birçok şarkı yine çok dinlenir ve satılır. AB'ye hitaben "Kokoreç" dillere dolanır, terk eden sevgililer için ise yazdığı şarkı "Unutulmaz" isimli şarkıdır.

2004'te en depresif albümünü yapar: "Kalbimde Parmak İzin Var" gibi şarkılar vardır. Bunların yanı sıra "Aşkımsın" gibi hareketli şarkılar da vardır.

2006'nın bitmesine birkaç gün kala, Mirkelam DMC - Pasaj Müzik etiketiyle çıkan albümün adı "Mutlu Olmak İstiyorum" ile geri döndü. 2008 yılında Kargo ile bir araya gelen sanatçı 2010 yılında Sony müzik etiketiyle "R.R.D.P (Rakın Rol Disko Parti)" albümünü yayımladı. 2011 yılında Kargo ile yollarını ayırdı.

Şarkı Söylemek Lazım

Şarkı Söylemek Lazım adlı şarkı yarışmasına Didem Uzel'in koçu olarak katıldı. Yarışmada favori bir çift olarak görülmemelerine rağmen Didem Uzel - Mirkelam çifti finale kadar geldi ve yarışmada 3. oldu.

Özel yaşamı

2003 yılında eşi Arzu ile on yıl süren evliliğine nokta koymuştur. 2013'ten bu yana YA-SA Holding'in sahibi Yalçın Sabancı'nın kızı Aysen Sabancı ile beraberdir.

Albümleri

Mirkelam (31 Mayıs 1995)
Joker (1 Haziran 1998)
Unutulmaz (31 Ocak 2001)
Kalbimde Parmak İzin Var (14 Mayıs 2004)
Mutlu Olmak İstiyorum (28 Aralık 2006)
RRDP (Rakın Rol Disko Parti) - Grup Kargo ile... (Sony Music etiketiyle) (27 Ocak 2010) [4]
Denizin Arka Yüzü (1 Ağustos 2013)

Klipleri

"Mirkelam - Her Gece" albümünden
"Her Gece"
"Tavla"
"Hatıralar"
"Mirkelam - Joker" albümünden
"Ah Bir Joker"
"Bağırıyorsam Bir Sebebi Var"
"Kaprislisin Sevgilim"
"Unutulmaz" albümünden
"Unutulmaz"
"Kokoreç"
"Tereddüt"
"Kalbimde Parmak İzin Var" albümünden
"Aşkımsın"
"Aşk Garibi"
"Mutlu Olmak İstiyorum" albümünden
"Mutlu Olmak İstiyorum"
"Asuman Pansuman"
"Elma Değil, Ayva"
"Bir Fotoğraf Çekinebilir miyiz?"
"Vay Anasını Sayın Seyirciler"
RRDP albümünden (Kargo ile)
"Yollar"
"Denizin Arka Yüzü" albümünden
"Kırık Gitarlarla"

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.