AramaArama
Gıda Hattı

Milli patates çeşitlerine isim anketi!

5 Nisan 2019, 15:45
Paylaş
Milli patates çeşitlerine isim anketi!

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen iki yerli ve milli patates çeşidine üretici ve tüketicilere yönelik anketle isim konulacak.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, enstitüde 2005 yılından bu yana yürütmüş oldukları ıslah çalışmalarında 8 adet yerli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırdıklarını bildirdi.

Sekiz adet yerli ve milli patates çeşidi geliştirilerek, tescillendi

Pırlak, “Enstitümüz 2005 yılından bu yana yürütmüş olduğu ıslah çalışmalarında 8 adet yerli ve milli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırmıştır. Yine enstitümüzün çalışmaları neticesinde iki çeşidimiz yine ülke tarımına kazandırmaya hazırlanıyoruz. 12 Nisan’da yapılacak olan tescil toplantısında bu iki çeşidimiz de toplantı sonucunda ülke tarımına kazandıracak” dedi.

Milli patates çeşitlerine anketle isim konulacak

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Pırlak, geliştirilen iki yeni patates çeşidine isim verirken, bu kez farklılık olsun diye üreticiler ve tüketiciler için bir anket formu oluşturduklarını vurguladı. Pırlak, “Gerek resmi sosyal medya hesaplarından gerekse resmi web sayfamızdan oy kullanılacak anket çalışmasının adresini yayınladık. Buradan hem üreticilerimizden hem de tüketicilerimizden büyük şekilde destek gördük. Birçok isim önerisi var. Biz istiyoruz ki bu çeşitlerimizin isimlerini biz değil, halkımız belirlesin. Bu nedenle üreticilerimizi ve tüm tüketicilerimizi yeni yerli ve milli çeşidimizin isimlerini belirlemeye davet ediyoruz” dedi.

Enstitünün geliştirdiği iki yerli ve milli patates çeşidine isim anketine katılmak isteyenler, listeden iki isim seçebileceği gibi liste dışından isim önerisinde de bulunabilecekler.

11 Nisan’da sona erecek ankete katılmak için tıklayınız.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.