Gıda Hattı

Milli Eğitim Bakanlığı ahşap oyuncak ile dünyaya açılacak!

12 Ocak 2019, 08:59
Paylaş
Milli Eğitim Bakanlığı ahşap oyuncak ile dünyaya açılacak!

Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ahşap oyuncakları öncelikli olarak ihtiyaç duyulan ilkokullar, ortaokullar, liselere temin edeceklerini bildiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Daha sonra kamuoyuna yönelik ahşap oyuncak üretilmesi, uluslararası ihracat noktasında da yaygınlaştırılmasını hedefleyen bir çalışmamız var” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eşi Rana Selçuk ile Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, engelli çocuklarla genel eğitimdeki çocukların kaynaştırma eğitimi aldığı Milli Eğitim Vakfı (MEV) Gökkuşağı Özel Eğitim Okulunu ziyaret etti.

Ahşap oyuncakları engelli öğrencilerle buluşturdu

Bakan Selçuk ziyarette, 3 ay önce hayata geçirilen uygulama kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncakları, okuldaki aralarında serebral palsi hastası çocukların da bulunduğu öğrencilerle buluşturdu.

Öğrencilerle vakit geçiren, verdikleri mini konserlere eşi Rana Selçuk´la eşlik eden, sınıf ve atölyeleri gezen Selçuk, öğrencilerin el emeği göz nuru projelerini de titizlikle inceledi. Ahşap oyuncaklara kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler de Bakan Selçuk’la fotoğraf çektirdi.

"Ülkemizin çok ciddi anlamda ahşap ve sağlıklı oyuncak ihtiyacı var"

Ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, çocuklar açısından oyunun ve oyun temelli eğitimin önemine dikkati çeken Ziya Selçuk, "Ülkemizin çok ciddi anlamda bir ahşap oyuncak, sağlıklı oyuncak ihtiyacı var. Medyada birçok kez sağlıklı olmayan oyuncakların ne tür zararlar verdiği konusunda açıklamaları görüyoruz. Biz buna tedbir olarak kendi meslek liselerimizde, kendi oyuncaklarımızı sağlıklı şekilde üretelim istiyoruz. Ama bunu sadece okullarda üretmekle kalmayıp bir ekosistem kurmaya da çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ahşap oyuncak ile dünyaya açılacak!

Ahşap oyuncakları öncelikli olarak ihtiyaç duyulan ilkokullar, ortaokullar, liseler gibi alanlara temin etme konusunda bir tedarik zinciri oluşturduklarını anlatan Selçuk, “Daha sonra da bunun çok daha büyük şekilde kamuoyuna yönelik üretilmesi planlanıyor. En sonunda da uluslararası ihracat noktasında da ahşap oyuncaklarımızın tasarımı, tasarımdan üretime doğru, üretimden de girişimcilik modelleriyle bunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen bir çalışmamız var." diye konuştu.

"Okullarımız üretimin merkezi olsun istiyoruz"

Konuyla ilgili projenin başlatıldığını, ilgili protokollerin imzalandığını anımsatan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

"Projenin başlatılmasının hemen ardından pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ahşap oyuncak üretimine başladık. Yani sadece bir niyet veya temenni olarak yapmıyoruz, bunu bütün süreçlerini tamamlayarak, üretim ve hatta ilerde pazarlaması ve satışı konusunda da yeni modeller oluşturmak suretiyle. Artık okullarımız üretimin merkezi olsun, mesleki ve teknik liselerimiz hayatın merkezi olsun istiyoruz. Bunun için de somut tedbirlerimizi alıyoruz.

Ahşap oyuncaklar yerli üretim, sağlıklı oyuncaklar. Çocuklarımızın zekâ, kişilik, sosyal ve duygusal gelişimi için oyun ve oyuncak meselesi en birinci konumuz.”

Yüzde 100 yerli ve sağlıklı üretim

Millî Eğitim Bakanlığınca Türkiye´de ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Ekim 2018’de mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimini başlatan Bakanlık, uygulama için Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir’i pilot iller olarak belirledi. Bu illerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncaklar, MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokulunda eğitim alan öğrencilerin de yüzünü güldürdü.

Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zekâ materyalleri tasarımını gerçekleştirecek Ar-Ge birimi de oluşturan Bakanlık, geliştirilen ürünleri, bu yıl kurulmaya başlanacak tasarım ve beceri atölyelerinin zenginleşmesi için kullanmayı hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.