Gıda Hattı

Miller, Hollanda Birasını 818 Milyon Euro'ya İçecek!

21 Kasım 2007, 23:35
Paylaş

İngiliz-Güney Afrika ortaklığı SAB Miller, Hollandalı bira üreticisi Grolsch'a talip olduğu bildirildi. Grolsch Genel Müdürü Ab Pasman, SAB Miller'ın Grolsch'u satın almak için toplam 818 milyon euro önerdiğini açıkladı. Önerilen bu miktar, Grolsch'un borsadaki değerinin iki katına yaklaşıyor. Önerilen satış fiyatını yönetim kurulunun olumlu karşıladığını ifade eden Ab Pasman, satış işleminin gerçekleşmesi halinde, Grolsch'un ismini koruyacağını ve yaklaşık 900 dolayındaki çalışanın da işine devam edeceğini kaydetti.

Hisseleri hızla değer kazandı

Hollanda'nın 1615 yılında kurulan ve en eski işletmelerinden biri özelliğini taşıyan Grolsch'un, Enschede kentinde üretim yapan iki ayrı bira fabrikası bulunuyor ve üretilen biraların yarıdan fazlası, başta ABD olmak üzere yurtdışına satılıyor.

SAB Miller, yaklaşık 7 yıl önce de Grolsch'a satın alma teklifi götürmüş, ancak girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Dünyanın en büyük bira üreticilerinden biri olan SAB Miller'in, Grolsch'u, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki pazar payını yükseltebilmek amacıyla satın almak istediği kaydedildi.

Bu arada, SAB Miller tarafından satın alma teklifinin yapılmasının açıklanmasının ardından Grolsch'un, Amsterdam borsasındaki hisse senetleri değerinde bu sabahtan itibaren yüzde 75'e varan yükselme görüldüğü öğrenildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.