Gıda Hattı

Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliği’nde de tescillendi!

24 Aralık 2020, 12:24
Paylaş
Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliği’nde de tescillendi!

Milas Zeytinyağı; Antep Baklavası, Aydın İnciri, Aydın Kestanesi ve Malatya Kayısısı’ndan sonra Türkiye'nin AB'de tescillenen 5’inci coğrafi işaretli ürünü oldu.

Milas zeytinyağı, Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret almayı başaran ilk ve tek Türk zeytinyağı oldu.

Milas Zeytinyağı, AB’den tescil alan 5’inci ürün oldu

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın AB’ye başvurusu uygun bulundu ve Milas zeytinyağının adı, AB’nin coğrafi işaret siciline yazılarak 23 Aralık 2020 tarihli Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlandı. Böylece Milas zeytinyağının AB coğrafi işareti, aynı tarihten geçerli olmak üzere kesinleşmiş oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Avrupa Birliği nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme ve ilan süreçleri başarıyla tamamlanan Milas zeytinyağı, 23 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği nezdinde de tescillendi” ifadelerini kullandı.

Böylece Milas Zeytinyağı AB’den coğrafi işaret almış ilk Türk zeytinyağı olurken; aynı zamanda Antep Baklavası, Aydın İnciri, Aydın Kestanesi ve Malatya Kayısısı’ndan sonra AB’den coğrafi işaret almış 5’inci Türk ürünü oldu.

Milas Zeytinyağının ünü nereden geliyor?

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Yerel hazinemiz olan coğrafi işaretlerin, önce ülkemizde, ardından da Avrupa Birliği’nde tescil edilmesi bizlere gurur yaşatıyor” dedi.

Milas Zeytinyağının Türk mutfağına büyük değer kattığını, aynı zamanda üstün kalitesi ve lezzetiyle tüm dünyada dikkatleri çektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Milas Zeytinyağının ünü; üretiminde, antik dönemden beri yoğun olarak ve yüksek kalitede yetişen Memecik çeşidi zeytininin kullanılması ve söz konusu zeytinin yörenin toprak ve iklim koşullarında yüksek kalitede yetişmesinden kaynaklanıyor. Milas Zeytinyağına sahip çıkarak Avrupa Birliği tescili ile taçlandıran Milas Ticaret ve Sanayi Odamızı, yürekten tebrik ediyoruz” diye konuştu.

AB'de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaret bulunuyor

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği’ne (AB) Milas Zeytinyağı başvurusu, 2017 yılında Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapıldı. AB’nin ilgili komisyonunda kabul edilerek 17 Eylül 2020 tarihinde ilan edilen başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine “Milas Zeytinyağı” AB’nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi.

AB'de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaretli ürün ise şunlar:

Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antakya Künefesi, Antep Fıstığı, Antep Lahmacunu, Bayramiç Beyazı, Çağlayancerit Cevizi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, İnegöl Köfte, Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Maraş Çöreği, Maraş Tarhanası,  Milas Yağlı Zeytini, Taşköprü Sarımsağı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.