AramaArama
Gıda Hattı

Mikrodalga fırınlar bakterileri öldürebilir mi?

21 Ağustos 2021, 10:38
Paylaş
Mikrodalga fırınlar bakterileri öldürebilir mi?

Mikrodalga fırınlar,  son yıllarda kullanımı artan ve herhangi bir gıdayı zamandan tasarruf ederek yeniden ısıtabilen, buzunu çözebilen yardımcı ve etkili bir mutfak gerecidir.

Gıdayla bulaşan mikroorganizmalar tüm tüketicilerin önemsediği bir durumdur. Ayrıca bu mikroorganizmalarla mücadele yollarının arandığı bir dönem içerisinde bulunmaktayız.  Günümüzde mikrodalga fırınların bu patojen mikroorganizmaları öldürebildiği ile ilgili farklı görüşler hakimdir.

Aslında, mikrodalga fırınların saldığı ışınlar direk bakterileri öldürmez. Ancak, mikrodalga fırınlar gıdalardaki bakterileri öldürebilecek ısıyı üretmektedir. Mikrodalga fırında pişirilen yiyecekler, düzensiz şekiller veya kalınlık farklılıkları nedeniyle eşit şekilde pişmeyebilmektedir. Bu durumda da zararlı bakterilerin yaşayabileceği soğuk noktalar kalabilmektedir.

Mikrodalga fırınlar, yiyeceklere iki cm'den daha fazla nüfuz edememektedir.  Ayrıca, mikrodalga fırınlar içten dışa doğru değil, dışarıdan içeriye doğru pişirme yapar. Yani yüzey, yemeğin içinden önce pişer. Bu durum, bakterilerin ısıtma işleminde hayatta kalabileceği soğuk noktalarda yaşamalarına olanak sağlamaktadır.

Bununla birlikte, ısıtma işlemi diğer tüm fırınlar gibi doğru kullanıldığında bakterileri kolayca öldürebilmektedir. Bakterileri öldürülebilmek için yiyecekleri tamamen dondurmak ve bunları doğru süre boyunca pişirmek gerekmektedir.

Mikrodalga fırınların temizliği, bakterilerin yaşaması ve çoğalması açından son derece önemli bir husustur. Mikrodalga fırın içerisine herhangi bir yiyecek döküntüsünün bulunması, özellikle etlerden sızan sıvıların akması bakterilerin çoğalmasına ve uzun süre yaşamasına olanak sağlamaktadır. Bu olumsuz durumun önüne geçilebilmesi için mikrodalga fırınlar her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Bu çerçevede dünyada yapılan bazı araştırmalar, E.coli  ve  Salmonella bakterilerinin mikrodalga fırınların içerisinde de yaşayabildiklerini kanıtlamıştır.

Bakterilerin  büyümek ve hayatta kalmak için ideal bir ortam sıcaklığına, besin kaynağına ve neme ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle;

  • Yiyecekler cam bir tabakta ısıtılmalıdır.
  • Bu yiyeceklerin üzeri yeniden ısıtma, pişirme vb. işlemlerden önce kapatılmalıdır.
  • Sıvı yiyecekler sığ kaplara konulmalıdır.
  • Yeniden ısıtmaya çalışmadan önce yiyeceklerin buzları tamamen çözülmelidir.

Sonuç olarak tüm bu kural ve prosedürlere uyulması durumunda bakterilerin mikrodalga fırınların içerisinde çoğalması ve yaşama şansları en aza inmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.