Gıda Hattı

Miguel de Cervantes Saavedra kimdir? Miguel de Cervantes Saavedra hayatı

29 Eylül 2021, 12:32
Paylaş
Miguel de Cervantes Saavedra kimdir? Miguel de Cervantes Saavedra hayatı
Miguel de Cervantes Saavedra kimdir? Don Kişot'un yazarı ve eserleri ile bugüne dek ünü yayılan Miguel de Cervantes Saavedra hayatı veMiguel de Cervantes Saavedra biyografi araştırması yapılmaktadır. gidahatti.com olarak doğum gününde en çok araştırılan konuları sizler için hazırladık.

Miguel de Cervantes hangi dönemde yaşamıştır ve hangi tür eserleri bulunmaktadır. İspanyol şairin doğum günü olan bu gün hakkında araştırılanları sizler ile paylaşıyoruz.

Miguel de Cervantes Saavedra biyografi

doğum; 29 Eylül 1547

ölüm; 23 Nisan 1616

mesleği; İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen magnum opusu Don Kişot, Batı edebiyatının klasikleri arasında yer alır ve bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal eserlerden biri sayılır.

Miguel de Cervantes

Miguel de Cervantes Saavedra hayatı

Genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıca İspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

15 Eylül 1569'da Madrid'de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Verilen cezaya göre sağ eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği söz konusu değilse bu olay Cervantes'in İtalya'ya gidişinin nedeni olabilir. 1570'te II. Selim Kıbrıs'ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi. Cervantes Roma'daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571'de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılan Marquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kullanamaz hale geldi.

26 Eylül 1575'te Akdeniz'de Cezayir korsanları tarafından esir alınan Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de yaşadı.

Yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu eser hâlâ dünyanın en çok okunan romanları arasındadır.

Miguel de Cervantes Don Kişot

2015 yılında Cervantes ve eşi Catalina de Salazar'a ait olduğu iddia edilen mezar yerleri Trinitarian Manastırında bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.