Gıda Hattı

Migros resmen İngiliz BC Partners'ın oldu

2 Haziran 2008, 17:01
Paylaş

Koç Holding’in 13 Şubat’ta imzaladığı anlaşma doğrultusunda, Migros’taki yüzde 50.83’lük Koç Holding hissesinin BC Partners kontrolündeki Moonlight Capital S.A. şirketine satışı, devir işlemlerinin tamamlanması ile dün gerçekleşti.

Anlaşmanın imza tarihinde 20 milyon YTL alan Koç, Migros tarafından ödenen nakit temettü 54 milyon YTL düşüldükten sonraki bakiye 1.904 milyon YTL’yi de dün kasasına koydu. BC Partners Migros’u 3.8 milyar YTL’lik piyasa değeri üzerinden satın almıştı. Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, global dalgalanma ve belirsizlik ortamında dahi öngörülen zamanda ve tatmin edici bir bedelle Migros’un satışını tamamlamalarının büyük bir başarı olduğunu söyledi. Bulgurlu, Migros satışının tamamlanmasıyla Koç Holding’in net nakit pozisyonunun güçlendirdiğini, Türkiye’de ve dünyada büyümeye devam edeceklerini kaydetti.

Bu arada satın alma için gerekli finansman Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Akbank‘tan sağlandı. Bankalardan yapılan açıklamada, böylesine büyük bir satın alma işleminde özkaynak dışında ihtiyaç duyulan finansmanın tamamının Türk bankalarınca sağlanmış olmasının önemine işaret edildi. BC Partners’tan yapılan açıklamada ise, SPK’nın çağrının detaylarını içeren resmi onayından sonra, İMKB’de işlem gören diğer hisseler için çağrı yapılacağı belirtildi. BC Partners’ın ortağı Nikos Stathopoulos, “Yeni bir pazarda ve zorlu kredi piyasası koşullarında büyük ve kompleks bir işlemi sonuçlandırdığımız için memnunuz. Başkan Bülend Özaydınlı’nın liderliğinde, şirketin başarılarını daha da ileriye taşıyacak Migros yönetim takımı ve 15 bin çalışanla olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.