Gıda Hattı

Midye Dolma Fabrikasyonla Sağlıklı Ürün Halini Aldı

10 Ocak 2008, 15:39
Paylaş

Steril bir ortamda hazırlanmadığı için insan sağlığını tehdit ettiği belirtilen midye dolma, artık çok daha güvenli. İzmirli Emido'nun ardından, Antalya merkezli Akmido şirketinin kurulmasıyla midye dolmada fabrikasyon üretim moda oldu.

Sağlıksız ve kötü koşullarda üretilmesiyle gündeme gelen midye dolmada artık fabrikasyon üretim moda oldu. Girişimciler özel fabrikalarda ve tamamen hijyenik koşullarda midye dolma üretmeye başladı. Yaklaşık iki yıl önce İzmirli girişimci İbrahim Ak'ın midye dolma üretim tesisi kurmasının ardından Antalyalı Mustafa Ülgen de fabrikasyon midye dolma üretimine adım attı. Tamamen hijyenik koşullarda ve gıda mühendisleri eşliğinde üretim yaptıklarını söyleyen Akmido Su Ürünleri'nin sahibi Mustafa Ülgen, ürünlerin denizden geldikten sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı laboratuvarlarında çeşitli analizlerden geçtiğini söyledi. Ürünlerdeki kadmiyum ve cıva oranlarının ölçüldüğünü, "uygun" onayı alındıktan sonra da üretime geçildiğini ifade eden Ülgen, ürünün satışa sunulana kadar birçok aşamadan geçtiğine dikkat çekti.

Firma, franchising sistemi oluşturuyor

Ürünlerinin A grubu marketlerde 10'luk ve 20'şerlik paketlerde satıldığına değinen Ülgen, "Bunlar market ve şarküteri bazında çalışmalarımız. Ürünlerimiz Antalya Bölgesi'nde Genpa ve Tekpa gibi zincir marketlerde satışa sunuluyor. Şu an Migros'larla ilgili bir çalışmamız var. Çalışmanın yüzde 90'ı tamamlandı, sadece yüzde 10'luk bir kısım kaldı. Birkaç görüşme daha yapacağız, bunları da fuardan sonraya bıraktık. Anlaşabilirsek, Türkiye'ye Migros'la açılacağız" dedi. Zincir marketler dışında Antalya'da Konyaaltı Beach Park ve Lara Beach Park'ta ürünlerinin 10'lu ve 8'li, ortasında limon bulunan paketlerle satıldığını aktaran Ülgen, kokoreççilerde de ürün sattıklarını ifade etti.

Ürünlerinin +4 derece sıcaklıkta, evlerdeki buzdolaplarında saklanabileceğini dile getiren Ülgen, ürünleri 7 gün içerisinde tüketmek gerektiğini anlattı. Midye tava için de iç midyeyi "şoklanmış" ve "taze" olmak üzere iki şekilde sattıklarını ifade eden Ülgen, şoklu ürünlerin 6 ay boyunca tazeliğini koruduğunu, taze ürünlerin ise 7 gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini belirtti. Şu an Antalya'da günlük 15-20 bin midye sattıklarını belirten Ülgen, hedeflerinin günde 1 milyon midye satmak olduğunu vurguladı.

Emido Midye'den Çiğli'de steril tesis

İzmir Çiğli'ye bağlı Sasalı Beldesi'ndeki Emido Midye Dolma Üretim Tesisi'ni iki yıl önce açtıklarını belirten firma sahibi İbrahim Ak, 1988'den bu yana ailece denizden çıkardıkları midyeleri evde hazırladıklarını ve sattıklarını ifade etti. Açıkta satış yaptığı için sürekli zabıtaya yakalandığını anlatan Ak, zabıtaların baskınlarından bıktıkları için steril bir ortamda midye üretimi yapmaya karar verdiklerini söyledi. Bunun üzerine bir midye dolma fabrikası kurmak için kolları sıvadıklarına değinen Ak; 50 milyarlık yatırımla fabrika kurduklarını vurguladı. 300 metrekarelik tesislerinde havuzlardan alınan midyelerin steril bir ortamda temizlenerek pişirildiğini ve ardından paketlenerek büyük alışveriş merkezlerinde satışa sunulduğuna dikkat çeken Ak, "Modern tesisimizde yaptığımız midye dolma üretimi, tamamen sağlık koşullarına uygun bir şekilde gerçekleştiriliyor" dedi. Yola günde 10 bin midye dolma hedefiyle çıktıklarını ifade eden Ak, gelen talebe göre bu rakamı çok daha yukarıya çekmek istediklerini dile getirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.