Gıda Hattı

Mide gurultusu hakkında bilmeniz gerekenler

30 Ekim 2021, 11:03
Paylaş
Mide gurultusu hakkında bilmeniz gerekenler

Mide gurultusu veya tıbbi olarak tanımlarsak borborygmus, herkesin yaşayabileceği normal bir durum. Açlık, yavaş ve eksik sindirim veya belirli gıdaların tüketimi ile ilişkili.

Bu hırıltı ve gurultu sesleri her zaman mideden çıkmaz, bazen sindirim sistemi boyunca ince bağırsaktan da gelebilirler. İşte sebepler:

Sindirime yardımcı olmak için

Yiyecekler ince bağırsağa ulaştığında vücut, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olmak ve besin emilimini kolaylaştırmak için enzimler salgılar. Peristalsis, yiyecekleri sindirim sistemi boyunca hareket ettirmek için gerçekleşen bir dizi dalga benzeri kas kasılmasıdır.

Gaz ve kısmen sindirilmiş gıdaların hareketini içeren bu aktiviteler, gurultu seslerine katkıda bulunuyor.

Açlığa işaret etmek için

Önceki saatlerde hiçbir yiyecek tüketilmemiş olsa bile, vücut düzenli olarak peristaltizm sürecini üstleniyor. Mide ve bağırsaklar ayrıca yiyeceklerin yutulmasına hazırlanmak için asit ve enzimler salgılanıyor.

Sesler bir seferde 20 dakikaya kadar devam edebiliyor. Hatta  yemek tüketilene kadar her saat başı tekrarlayabiliyor.

Temel sorunları belirtmek için

Bazen mide hırıltısı, özellikle ağrı, kabızlık veya ishal gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa, altta yatan bir tıbbi sorunla bağlantılı olabiliyor. Bu sorunlar:

  • Yiyecek alerjisi
  • Gıda intoleransları
  • Gastrointestinal enfeksiyonlar
  • Bağırsak tıkanıklığı
  • İrritabl bağırsak sendromu(IBS)

Mide hırıltısı nasıl önlenebiliyor?

Mide guruldaması normal sindirimin bir parçası olsa dahi guruldama seslerinin utanç kaynağı olabileceği zamanlar oluyor.

Özellikle o sırada bir şeyler yemek mümkün değilse, bir bardak su içmek mide gurultusuna etkili bir çözüm olabiliyor. Su, mideyi doldururken sindirim sürecine de yardımcı oluyor.

Sindirim, gıdaları çiğnemenin fiziksel eylemiyle ağızda başlıyor. Bu yüzden hazımsızlıkla bağlantılı mide guruldaması, yiyecekleri daha iyi çiğnemek ve daha yavaş yemekle önlenebiliyor.

Son olarak yiyecekleri düzgün çiğnemek, yutulan hava miktarını da azaltıyor, bu da gaz ve sindirim sıkıntısını önlüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.