Gıda Hattı

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

18 Mayıs 2021, 11:30
Paylaş
Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Mide problemleri birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden. Bulantı ve yanma hissi, kişiyi oldukça rahatsız eder, günlük yaşantısında zora sokar. Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Bütün cevaplar yazımızda...

Beslenme alışkanlığının etkisini mide de hissederiz. Yağlı ve asitli gıdalar tüketildiğinde, mide de hissedilecek ağrı kaçınılmazdır. Fakat, mide ağrısını hiç bir zaman küçümsememek gerek. Çok şiddetli ve geçmeyen mide ağrıları, bazı kanser türlerinin habercisi olabilir. Bunun yanı sıra, mide ağrısı ve kalp krizi durumlarının neredeyse belirtileri aynı. Bunun için, ağrılarınızı hafife almayarak genel kontrollerinizi aksatmayın.

Sebebi ülser olmayan mide ağrısına neyin sebep olduğu net değildir. Doktorlar, işlevsel bir bozukluk olarak kabul ederler, bu da belirli bir hastalık veya tanınabilir bozukluğun bulunmadığı anlamına gelir. Biz neden mide ağrısı olur konusunu başlıklar halinde yazımızda ele aldık.

Önemli not: Mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız öncelikle mutlaka bir uzmana danışmayı unutmamalısınız!

Mide ağrısı neden olur
Mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısı neden olur?

Birçok sebepten dolayı mide ağrısı çekebiliriz. Mide ağrısına maruz kalan insanlar ise ağrıları azaltmak için farklı yöntemler deniyor. Yaygın mide ağrısı nedenleri:

 • Aşırı yemek,
 • Enfeksiyonlar,
 • Stres,
 • Gaz sıkışması
 • Gastrit,
 • Reflü,
 • Ülser,
 • Mide kanaması,
 • Gıda zehirlenmeleri

gibi durumlar sonucu mide ağrıları ortaya çıkar ve şiddetlenebilir. Ayrıca, mevsim geçişlerinde, hali hazırda mide ağrısı çeken insanların şikayetleri daha çok artar.

Uzmanlara göre mide ağrısı nedenlerinin şiddetlenmesinin en önemli sebebi hareketsiz bir yaşam ve dengesiz bir beslenme düzeni olduğunu düşünüyor. Bu iki kriterin, neredeyse bütün hastalıkların başlangıç nedenleri olarak biliyoruz. Vücudun en hassas noktalarından biri olan mide de, kötü bir beslenme şeklinden epey etkileniyor. Çok şiddetli ağrılar çekiyorsanız, ağır yemeklerden kaçınılmalı ve yürüyüş yapılmalı. Bunun yanı sıra, en duygusal organımız olan mide, stresten de bir hayli etkileniyor.

Mide ağrısı, karın bölgesinde hissediliyor. Karın bölgesinde hissedilen ağrının yanı sıra, kramplar, bulantı, şişkinlik ile daha da şiddetleniyor.  Sürekli bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız, mideniz olduğundan fazla ağrıyı çeker. Bununla beraber, kabızlıkta mide ağrısına neden olabiliyor. Sindirim sisteminin olduğundan farklı seyretmesi haliden oluşan kabızlık sorunu, mide ağrınızı şiddetlendirir. İshal ve kusma durumları gibi sindirim sistemini etkileyen bu rahatsızlıklar, yine mide ağrısını artırabilir.

Mide ağrısı gastrit ve reflüye sebep olabilir!

En hassas organlarımızdan biri olan mide, kötü bakıldığında, hem kendisini hem de sizi rahatsız edecek durumlara sokar. Şiddetli mide ağrısı, mide iltihabı hastalığı olan gastrit, mide salgısının yemek borusuna kaçmasına neden olan hastalık reflüyü tetikleyebilir. Çok daha ciddi olarak, mide üst tabakasının bozulması ile ülser hastalığı ortaya çıkabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir
Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bu bitkiler sayesinde, mide ağrısı oluşma riskini azaltabilir, var olan şiddetini de hafifletebilirsiniz. Doğadan gelen bu şifalı bitkiler ile midenizi rahatlatın.

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler:

 • Meyan kökü
 • Zencefil
 • Nane
 • Rezene
 • Papatya
 • Zerdeçal

 

Gelin bitkileri detaylarıyla ele alalım.

meyan kökü

Meyan Kökünün mide ağrısına faydaları

Midede oluşan fazla asit birikimi rahatsız edici bir durum. Fakat bu asit birikimini meyan kökü ile giderebilirsiniz. Meyan kökü ile asit birikimi yok olur, böylece asidin midenizin dokularına zarar verilmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca, meyan kökü mide koruyucu niteliğinde.

zencefil

Zencefilin mide ağrısına faydaları

Tıpkı meyan kökü gibi, zencefil de mide asidinin dengelenmesine büyük katkı sağlar. Mide bulantısı ve kusma problemlerinin giderilmesine yardımcı olan zencefil, mide ekşimesinin yok olmasında da etkilidir. 

nane

Nanenin mide ağrısına faydaları

Ferahlık veren nanenin, midede oluşan gaz ve spazm giderici özelliği var. Mide bozulmalarında oluşan olumsuz durumlar için nane çayı tüketilerek, mide rahatlatılabilir. 

rezene

Rezenenin mide ağrısına faydaları

Mide sıvılarının üretiminin artmasına yardımcı olan rezene, nane gibi midenin rahatlamasını sağlar. Şişkinlik ve gaz gibi rahatsız edici sorunlar yaşandığında, rezene çayı ile kurtulunabilir. Mideyle bağlantılı olarak, sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur. Rezeneyi yemeklerin içine koyarakta tüketebilirsiniz. 

papatya çayı

Papatya mide ağrısına faydaları

Sakinleştirici etkiye sahip bitkilerden olan papatya, mide ve bağırsaklarda oluşan sorunlar için ideal bir çözüm yoludur. Birçok mide rahatsızlığına iyi gelen papatya çayı, hazımsızlık problemine de çok iyi gelir. 

zerdeçal

Zerdeçalın mide ağrısına faydaları

Zerdeçal bitkisinin içinde bulunan iltihap giderici özelliği sayesinde midede bakterilerin yol açacağı rahatsızlıklara iyi gelir.  Midede bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan zerdeçal, doğal bir antibiyotik gibidir. Şişkinlik ve gaz gibi sorunlara iyi gelmesinin yanı sıra, bağırsaklarda oluşan kabız ya da ishal gibi sorunlara da iyi geliyor. 

Mide ağrısı olanlar ne yememeli?

Beslenmenin doğrudan mideyi etkiliyor. Düzenli beslenmek her ne kadar mideye iyi gelse de, bazı yiyecekler midemizi olduğundan daha kötü bir hale getirebilir.

 • Çok demli ve acı kahveleri özellikle aç karnına tüketmek,
 • Fazla baharatlı ve acı yemekleri yemek
 • Fazla tuz, kırmızı pul biber, isot gibi ağır baharatlar

midenizi rahatsız edecektir. 

Hangi durumlarda doktora gitmeliyiz?

Mide ağrısı varsa aşağıdaki durumlarda hemen burayı tıklayarak tıbbi yardım alın:

 • Kanlı kusmuk,
 • Koyu renk, katranımsı dışkı,
 • Nefes darlığı,
 • Çene, boyun veya kolunuza yayılan ağrı,
 • Açıklanamayan kilo kaybı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.