Gıda Hattı

MHP'den özelleştirilecek şeker fabrikası için işbirliği çağrısı

3 Eylül 2006, 22:51
Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Eskişehir Merkez İlçe Başkanı Gürol Yer, Kasım ayında özelleştirilmesi planlanan Eskişehir Şeker Fabrikası'nın ulusal ve dış sermayeye satılmaması için vatandaşların sahip çıkmasını istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Eskişehir Merkez İlçe Başkanı Gürol Yer, Kasım ayında özelleştirilmesi planlanan Eskişehir Şeker Fabrikası'nın ulusal ve dış sermayeye satılmaması için vatandaşların sahip çıkmasını istedi.
Yer, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir ekonomisinin can damarlarından biri olan, ata yadigarı Şeker Fabrikası'nın siyasi iradenin tercihi ile özelleşeceğine dekkat çekti. Bunun önünde bir yaptırım ve engel görülmediğini anlatan Başkan Yer, daha öncesinde şeker sektöründe gerçekleştirilen özelleştirmelerde fabrikaların bulunduğu Konya ve Kayseri şehirlerinin uyguladığı model'in kendilerine örnek olabileceğini ifade ederek, "Beraberinde Kütahya Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesinden de ders çıkarılmalıdır. Sebebi ise Konya ve Kayseri, Panko Birlik şemsiyesi altında birleşip, tesisleri ile varlıklarını ulusal ve dış sermayeye bırakmadılar. Bu noktada ısrarla takipçisi olacağımız; Eskişehir'in bütünleşip, imkanları birleştirip, öz değeri olan sembol bir tesise sahip çıkmasıdır" dedi.
Eskişehir Şeker Fabrikası'nın üretim potansiyeli, yerleşimi ve sahip olduğu gayri menkullerinden dolayı küresel ve ulusal sermayeye cazip geldiğini dile getiren Yer, şöyle devam etti: "Sosyal, çalşma hayatına yüksek katkısı, ekonomiye sağladığı 2005 yılı itibariyle trilyonluk katma değeri ile bağlı ekim sahalarından dolayı Günyüzü'nden İnegöl ve Yenişehir'e kadar bir alanın merkezinin Eskişehir olmasını sağlamasıyla fabrikamız, bu şehrin can damarıdır. Cumhuriyetin kalesi Eskişehir'e ata yadigarı ve emanetidir. Zaman, emanete sahip çıkma zamanıdır. Siyaset, ikbal, hesap zamanı değildir. Eskişehir Şeker Fabrikası'na sahip olalım."
Yer, Eti Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı ile Pancar Kooperatifi Başkanı Halil Ünal, Şeker-İş Şube Başkanı Davut Köroğlu, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Cemalettin Sarar ve Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir'i göreve çağırdı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.