AramaArama
Gıda Hattı

Meyvecilik araştırma enstitüsünden 6 yeni armut çeşidi!

12 Haziran 2021, 12:53
Paylaş
Meyvecilik araştırma enstitüsünden 6 yeni armut çeşidi!

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) tarafından “Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı” projesi kapsamında geliştirilen 6 Armut çeşidi tescillendi.

Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerif Özongun, “Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı” projesi kapsamında geliştirilen 6 adet yeni armut çeşidinin tescilinin tamamlandığını açıkladı.

Ateş yanıklığı hastalığına karşı 6 armut çeşidi geliştirildi

Ongun, “Çeşitlere dair yetiştiricilik bilgilerinin geliştirilmesi çalışmalarına, enstitümüzde yoğun bir şekilde devam ediliyor. Gerek Türkiye gerekse dünyada armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktörlerin başında Ateş Yanıklığı Hastalığı gelmektedir. Hastalığın etkin bir mücadelesi olmamakla birlikte mücadele için kullanılan kimyasallar oldukça pahalıdır ve insan-çevre sağlığı açısından zararlıdır. Hastalık, üretimi sınırlamakta, armut pazarında arz boşluklarına neden olmaktadır. Üreticiler, hastalıkla mücadele için yüksek ilaç ücretleri ödemektedir. İnşallah bu proje sayesinde üreticiler daha az ilaç kullanacaklar” dedi.

Ne zaman hasat ediliyorlar?

Enstitü Müdürü Özongun’un verdiği bilgiye göre, ateş yanıklığı hastalığına dayalı 6 yeni armut çeşidinden MarSalda çeşidi armut Ağustos ortasında,

FiRest ve Seven çeşitleri Eylül ortasında, Dönen-C ve Gökdem çeşitleri Ekim başında, ArTroya isimli armut çeşidi ise Ekim ortasında hasat ediliyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.