Gıda Hattı

Meyve ve sebzeleri soymalı mıyız?

22 Ocak 2022, 09:50
Paylaş
Meyve ve sebzeleri soymalı mıyız?

Daha fazla meyve ve sebze yemenin sağlığınıza fayda sağlayabileceği tartışılmaz. Bununla birlikte, bu meyve ve sebzelerin kabuklu mu yoksa kabuksuz mu tüketileceği çoğu zaman tartışmaya açık.

Kabuklar genellikle tercih, alışkanlık nedeniyle veya pestisitlere maruz kalmayı azaltmak amacıyla soyuluyor. Bununla birlikte, kabukların soyulması bitkinin besin açısından en zengin kısımlarından birinin atılması anlamına da gelebiliyor.

Kabuklarda da besinlerin olduğu unutulmamalı!

İçerdikleri besin miktarları, meyve veya sebzenin türüne göre değişiyor. Bununla birlikte, genel olarak, soyulmamış ürünler, soyulmuş ürünlerden daha fazla miktarda vitamin, mineral ve diğer faydalı bitki bileşiklerini içeriyor.

Mesela kabuklu elma kabuğu soyulmuş bir elmadan %332'ye kadar daha fazla K vitamini içeriyor. Yaklaşık %142 daha fazla A vitamini, %115 daha fazla C vitamini, %20 daha fazla kalsiyum ve %19'a kadar daha fazla potasyum barındırıyor.

Kısaca meyve ve sebze kabukları, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zenginler. Kabuğu posa ile tüketmek, bu besinlerin toplam alımını arttırabiliyor.

Kabuklar sizi daha uzun süre tok tutabiliyor.

Meyve ve sebze kabukları açlığı azaltabiliyor. Hatta daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabiliyor.

Bu büyük ölçüde yüksek lif içeriğinden kaynaklanıyor. Tam lif miktarı değişmekle birlikte, taze meyve ve sebzeler, dış katmanlar çıkarılmadan önce üçte bir oranında daha fazla lif içerebiliyor.

Bazı kabuklar yenmiyor. Sindirimi zor veya temizlenmesi zor. Ya da sert bir dokuya sahip olabiliyor. Bu gibi durumlarda, kabuklar en iyi şekilde soyulabilir.

Kabuklar pestisit içerebiliyor.

Pestisitler, mahsul hasarını azaltmak ve verimi artırmak için yaygın olarak kullanılıyor.

Pestisitler hem organik hem de geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerde bulunabiliyor.

Bazı pestisitlerin meyve ve sebze etine girmesine rağmen, çoğu dış kabukta sınırlı kalıyor. Kabukları soymak dolayısıyla bu kalıntılardan kurtulmanın en kolay yolu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.