AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Meyve ve sebzede yeni çeşitler tescil edildi

Meyve ve sebzede yeni çeşitler tescil edildi
17 Mart 2018, 16:55

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) görevine atanan H. Gazi Kaya göreve başlarken, TAGEM’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Türkiye’de ilk mutasyon ıslahıyla üç çekirdeksiz limon çeşidi ile biber ve muz çeşitleri geliştirerek tescil etti.

TAGEM’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, araştırma ve geliştirme projeleri sonucu elde edilen teknolojileri, özel sektör ile işbirliği modeli ile Türk çiftçisinin hizmetine sunmaya devam ediyor.

Çekirdeksiz limon çeşitleri tescil edilerek kontrol altına alındı

Bölgenin en önemli bitkisel üretim faktörlerinden biri olan limonda Enstitü tarafından yürütülen “Işınlamayla Elde Edilmiş Kütdiken Limonu Mutantlarının Çekirdeksizlik Özelliklerinin Araştırılması” projesi sonucu Alata, Gülşen ve Uzun isimli üç adet çekirdeksiz limon çeşidi geliştirilerek tescil edildi. Söz konusu çekirdeksiz limon çeşitleri, Türkiye'de mutasyon ıslahıyla geliştirilerek tescil edilen ilk çeşitler oldu.

5042 sayılı Kanun kapsamında koruma altına alınan limon çeşitleri, aynı zamanda çeşitlerin sertifikasyon sisteminin kaynağı olarak virüsten ari bitkileri de elde edilerek üretim ve pazarlama hakkı satışı için ihaleye çıkarıldı. İhale sonucunda Erşahin Fidancılık ile fidan başına lisans ücreti modeli ile sözleşme imzalanırken, ilk sertifikalı fidanların 2020 yılı içerisinde çiftçilere sunulması öngörülüyor.

Muzda yeni çeşit Alata Azmanı

“Türkiye'de Muz seleksiyonu ve Karakterizasyonu” projesi kapsamında belirlenen üstün özellikli muz genotiplerinin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü koşullarında performansları belirlenerek üstün özellikte yeni muz çeşidi de geliştirildi.

Bu çeşitlerden Grand Nain çeşidinin seleksiyonları Nefir Zirai Ürünler Ltd. Şti., Güney Agripark Tarımsal Araştırmalar San. Tic. Ltd. Şti. ve Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama A.Ş.’ye doku kültürü için gerekli olan hastalık ve zararlılardan arındırılmış materyaller verilerek sertifikalı muz fidesi üretimine başlandı.

Aynı projede elde edilen Alata Azmanı isimli muz çeşidinin ise tescil ve çeşit koruma işlemleri devam ediyor. Çeşidin, 2019 yılı içerisinde üretime aktarılması planlanıyor.

Güneydoğu Anadolu’ya uygun biber çeşidi

Enstitüde, “Güney Doğu Anadolu Bölgesine Uygun Biber Genotiplerinin Seçimi ve Geliştirilmesi Projesi” sonucunda İnan 3363 isimli biber çeşidi tescil edildi. Şanlıurfa biber tipinde olan biber çeşidi sayesinde, bölgede ortalama 2500-3000 kg/da olan verim ortalaması; 6000 kg/da'ın üzerine çıkarıldı. İnan 3363’ün üretim ve pazarlama hakları için de Anadolu Birlik Holding'in iştiraki olan Beta Ziraat ve Tic. A.Ş. ile lisans ücreti bedeli karşılığı sözleşme imzalandı.

TAGEM Genel Müdürü görevine başladı

Bu arada TAGEM Genel Müdürlüğü görevine atanan H. Gazi Kaya 13 Mart’ta görevine başladı.

TAGEM Genel Müdürü H. Gazi Kaya

1966 yılında İzmir’de doğan Kaya, 1988 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü bitirdi.

1990 yılında Bakanlıkta göreve başlayan Gazi Kaya, 1995‐1996 yıllarında İngiltere’de Gıda ve Tarım Ekonomisi ve Politikaları konusunda yüksek lisans yaptı.

2001 ve 2002 yıllarında 6 ay süreyle Ankara Üniversitesinde AB Temel Eğitimi ve Uzmanlık eğitimi programını tamamlayan Gazi Kaya, 2003‐2009 yılları arasında APK Kurul Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Başkanlığında Daire Başkanlığı ve Kurul Başkanı Vekilliği ve Bakan Danışmanlığı; 2009‐2011 yıllarında Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğünde Bitki Besleme ve Tarım Arazileri Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2015‐2017 yıllarında Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğünde Bakanlık Müşaviri olarak görev yapan, 2018 yılında BUGEM Genel Müdür Yardımcılığını yürüten Gazi Kaya’nın çeşitli konularda akademik ve araştırma niteliğinde 30’a yakın yayını ve çalışması bulunuyor.

İyi derecede İngilizce bilen H. Gazi Kaya evli ve 2 çocuk babası.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.