Gıda Hattı

MEYVE VE BUĞDAY'DA DON SİGORTASI

19 Şubat 2007, 14:25
Paylaş

Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu, devlet destekli don sigortası için bölge ve ürün bazında son poliçe satış tarihlerini belirledi. Meyve üreticilerinin don sigortasından yararlanabilmesi için, belirlenen tarihlere kadar poliçelerini satın almaları gerekiyor.

Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi AŞ (TARSİM) Genel Müdürü Bülent Bora, “Havuzun ilk yılını bu yıl kabul etmek lazım. Çünkü geçen yıl buğday için poliçe kesme sezonu bitmişti. Bu yıl meyvede don ile birlikte buğday sezonunun da yakalanmış olması nedeniyle, şimdiye kadar kestiğimiz poliçe sayısı 5 bine ulaştı” dedi. Bora, iklim şartlarına göre bölge ve ürün bazında don sigortası poliçe düzenleme tarihlerinin belirlendiğini, ancak her ilde var olan mikro klima şartlarına göre yönetim kurulunun bu tarihleri değiştirebileceğini söyledi. Daha önce sınırlı şekilde üzüm ve kayısı üreticisine sağlanan don sigortasının ilk kez bu yıl, Türkiye çapında ve bütün meyve ağaçları için genişletildiğini vurgulayan Bora, ağaç sayısı ve ağaç başına verim dikkate alınarak sigorta priminin belirlendiğini söyledi.

Başvuru Tarihleri

Buna göre, antepfıstığı üreticileri 15 Mart'a, armut üreticileri bölgelere göre değişmek üzere 15-28 Şubat ve 20 Mart'a, ayva üreticileri 31 Mart'a, Doğu Anadolu'daki badem üreticileri 20 Şubat'a, ceviz, incir, fındık, kivi, muşmula üreticileri 28 Şubat'a, dut üreticileri 15-25 Mart'a, elma üreticileri 25 Şubat-10-25 Mart'a, erik üreticileri 15 Şubat-5 Mart'a, kayısı üreticileri 20 Şubat-20 Mart'a, kestane üreticileri 20 Nisan'a kadar don poliçe paketi alacaklar. Kiraz için son don poliçesi kesim tarihi 20 Şubat/20 Mart, nar için 15/20 Mart, şeftali-nektarin için 20 Şubat/20 Mart, üzüm için 15 Şubat/20 Mart, vişne için 28 Şubat/25 Mart olarak bölgelere göre değişik tarihler belirlendi. Zeytin, avokado, muz, Trabzon hurması ve turunçgiller üreticileri 30 Eylül'e kadar, yenidünya üreticileri 31 Ekim'e kadar don paketi poliçesi alabilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.