Gıda Hattı

Meyve suyunun boynu bükük

10 Şubat 2007, 01:15
Paylaş
Meyve suyunun boynu bükük

dfd

C Kotası şeker kullanımı yeniden düzenlendi

Şeker Kurulu, meyve suyu üreticilerinin C Kotası şeker kullanımını yasakladı. Kararın, meyve suyu üretim maliyetlerini önemli ölçüde arttırarak ihracata darbe vuracağı belirtiliyor.

Gıdahattı’nın bir önceki sayıda “Yanlış Hesap Bağdat’tan Döndü” başlığıyla duyurduğu gelişme, Şeker Kurulu’nun 21 Aralık 2006 tarih ve 26383 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İmalatçı-İhracatçıların Şekerli Mamul İhracatı Karşılığında C Şekeri Taleplerinin Karşılanması Şartları ve Uygulama Esaslarına Dair Karar”ıyla hayata geçti. “İhracatın gerçekleştirilmesinden ve belgelendirilmesinden sonra C şekeri teslimi esasına” dayalı düzenlemeyle, ihracatçıların ihraç amaçlı şeker talepleri, Dahili İşleme Rejimi kapsamından çıkartıldı.

Buna göre ihracatçı firmalar, İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri’nden alacakları ihracat gerçekleşmelerine ilişkin bildirimleri Şeker Kurulu’na ibraz edecekler. Firmalar, kullandıkları şeker miktarı kadar şekeri, tahsis belgesiyle bir hafta içinde Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan veya diğer şeker fabrikalarından alabilecekler. Belgenin süresi altı ayı geçemeyecek. Ancak aynı kararla, ihracat amaçlı üretim yapan gıda firmalarının iki gruba ayrılması, içecek firmalarını vurdu. Çikolata ve şekerleme üreticileri C kotası şekeri sınırlı olarak kullanmaya devam edecekler. Meyve özü konsantreleri, Meyve özü şurupları, Meyve aromalı içecekler, Meyveli şuruplar, Meyveli içecekler, Üzüm ve pekmez şurupları, Dökme marshmallow (yumuşak şeker), çeşitli gıda jöleleri (toz halinde olmayan) , Meyve suyu, Meyve nektarı üretip, ihracat yapan firmalar ise C Kotası şekeri kullanamayacaklar.

Şeker Kurulu böylece sınırlı sayıdaki suistimallerin faturasını, bütün içecek sektörüne kesti. C kotası şeker kullanamayacak içecek firmaları, şekeri 4-5 misli daha pahalı alacak. Maliyetleri artan firmalar ihracat yapamaz hale gelecek. Ülke için ihracat yapan firmalar cezalandırılmış olacak. Bunun için içecek firmalarının da bir an önce karar kapsamına alınarak, mağduriyetlerinin giderilmesi bekleniyor.

C kotası şekeri kimler kullanır?

C kotası şekeri, şeker ve şekerli mamuller ihracatını desteklemek amacıyla devlet desteği ile şeker fabrikalarına ürettiriliyor. Yurtiçinde, sadece ihraç kaydıyla işlenmek üzere satılan şeker, ham olarak da ihraç edilebiliyor. İhracat yapan meyve suyu, bisküvi, çikolata ve şekerleme üreticilerinin kullandığı C kotası şekerinin tonu 250 doları buluyor. A ve B kotalarına tabi şekerin ton fiyatı ise bin 150 dolar seviyesinde. Şeker Kurulu’nun kararıyla, çikolata, bisküvi ve şekerleme üreticileri iç pazarın beşte biri fiyatına satın aldıkları C şekerini sınırlı olarak kullanabilecek. Yılda ortalama 600 milyon litre üretim ve 200 milyon YTL ihracat yapan meyve suyu sektörü ise bu olanaktan yoksun kalacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.