Gıda Hattı

Meyve suyunda trend fonksiyonel ürünler

14 Haziran 2007, 17:09
Paylaş

Son yıllarda yükselen sağlıklı yaşam trendi ile birlikte en fazla büyüyen sektörlerden biri meyve suyu oldu. Her yıl yüzde 30’un üzerinde büyüme kaydeden pazar, 500 milyon dolar ve 600 milyon litre seviyesine ulaştı. 2-3 yıl öncesine kadar pazarın yüzde 1’ini oluşturan ‘katkısız’ ürünlerin payı da yüzde 10 seviyesine ulaştı. Yıllık 38 milyon litreye ulaşan yüzde 100, şeker katkısız ürünlerin, 2008’de 60 milyon litreyi zorlaması bekleniyor. Firmalar meyve suyu pazarının geleceğinin bu kategoride olacağı inancında.

Meyve suyu üreticileri yeni ürün geliştirme konusunda yatırımlarını artırıyor. Dimes Genel Müdürü Ozan Diren, dünyada yeni beslenme trendinin lifli ürünler üzerine olacağına dikkat çekiyor. Türkiye’de meyve suyu tüketiminin neden az olduğunu araştırdıklarını tüketicilerin meyve sularında meyvenin hiç kullanılmadığına ya da çürük meyveler, katkı maddesi kullanıldığına inandıklarını saptadıklarını belirten Diren, “Tüketicilerin bu algısını değiştirmek için yüzde 100 gibi ürünler çıkardık. Ardından da dünya trendlerini izleyerek ürün portföyünü genişlettik, bu da toplam pazarı büyüttü” dedi.

Coca-Cola Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Bakkaloğlu, Türkiye’de de yüzde 100 ve katkısız ürünlere talebin arttığını belirtiyor. Ayrıca dünyada fonksiyonel meyve sularına yoğun ilgi olduğunu vurgulayan Bakkaloğlu, “Türkiye’de de son yıllarda bu trend izleniyor. Cappy olarak bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyen mineral ve vitamin içerikli meyve sularının öncülüğünü yapıyoruz. Kasım ayında “Her yaşta güçlü bedenler, güçlü zihinler” sloganıyla piyasaya sunduğumuz iki yeni ürün, yüzde 100 portakal-üzüm ve yüzde 100 elma-ahududu, her yaşta daha aktif ve zinde olmaya katkı sağlıyor dedi. Bakkaloğlu, Cappy’nin önümüzdeki dönemde farklı fonksiyonel ürünler çıkaracağını söyledi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.