Gıda Hattı

Meyve Suyu Tüketimi Artıyor

11 Ekim 2007, 03:27
Paylaş

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği MEYED, 15 Kasım 2007, Perşembe günü düzenlediği sohbet toplantısı ile meyve suyunun sağlığa yararlarını ve meyve suyu tüketim trendlerinin gittiği yönü değerlendirdi

MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, 2000-2006 yılları arasında işlenen meyve miktarının %34 artışla 433 bin tondan 582 bin tona ulaştığını ifade ederek, aynı dönemde kişi başına meyve suyu gibi alkolsüz içecek tüketiminin de 4.4 litreden 8.1 litreye ulaşarak %84 artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan MEYED Başkanı Prof Dr Aziz Ekşi, Türkiye’de endüstriyel ölçekte 1960’lı yıllarda başlayan meyve suyu üretiminin, dünyaya paralel olarak 2000’li yıllarda hızlanarak arttığını, bunun da başlıca nedeninin de tüm dünyada “yükselen sağlık bilinci” olduğunu vurguladı. Tüketicinin alım gücüne paralel olarak, sağlıklı beslenme bilincinin gelişmesi sonucu firmaların değişik ürünlere yönelerek pazara yeni tatlar kattıklarını belirten Ekşi, aynı trendin Avrupa’da da yaşandığına dikkat çekti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.