Gıda Hattı

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği'nde bayrak değişimi!

19 Haziran 2008, 16:23
Paylaş

Yeni başkan Alaaddin Güç:

“MEYED, Türk meyve suyu sektörünün ardındaki itici güçtür”

MEYED’in Ankara’da gerçekleştirilen 8. Olağan Genel Kurulu sonrasında, derneğin yeni başkanı seçilen Targıd Genel Müdürü Alaaddin Güç; Türk meyve suyu sektörünün MEYED’in çalışmaları sonucunda, dünya meyve suyu sektöründe önemli bir yer edindiğini belirtti.

MEYED’in 15. yılında, başkanlığa Targıd Genel Müdürü Alaaddin Güç seçildi. Başkan seçildikten sonra ilk basın açıklamasını yapan Alaaddin Güç; Türk meyve suyu sektörünün dünya piyasalarının yükselen yıldızı olduğunun altını çizerek, MEYED’in yeni yönetimi olarak amaçlarının, sektörün bu yükselişinin önündeki bütün engelleri kaldırmak olduğunu söyledi.

Ortak hedef için ortak çalışma

MEYED üyelerinin, Türk meyve suyu sektörünün gelişmesi ve dünyada söz sahibi olması ortak hedefiyle bir araya geldiğini ifade eden Güç; yeni dönemde gerçekleştirecekleri çalışmaların daha verimli, daha yararlı olabilmesi için tüm üyelerin ortak katılımıyla, Çalışma Grupları oluşturduklarını dile getirdi. Tarım, İletişim, Bürokratik İşler ve Uluslararası İlişkiler alanlarında olmak üzere oluşturulan 4 yeni çalışma grubunun, MEYED’in ve Türk meyve suyu sektörünün geleceğine ve aynı zamanda sorunlarının çözümüne ait stratejileri oluşturacağını belirten Alaaddin Güç; “Çalışma gruplarımız sayesinde üyelerimiz arasında büyük bir sinerji yaratarak, sektörel ortak akıl oluşturmayı ve sorunlarımıza acil çözüm üretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Açıklamasında; Meyve Suyu Endüstrisi Derneği’nin (MEYED) kuruluşuna önderlik etmiş ve kurulduğu 1993 yılından bu yana başkanlığını yürütmüş olan Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi’ ye de teşekkür eden başkan Alaaddin Güç; “MEYED’in bugün geldiği saygın noktada, kurucu başkanımız Prof. Dr. Ekşi’nin özverili çalışmalarının çok büyük katkısı olmuştur. Kendisine teşekkürü bir borç biliyoruz”dedi.

Dünya, meyve suyunu, 2010’da Türkiye’de konuşacak

Dünyada saygın ve güvenilir bir konumda olan MEYED’in, bugün geldiği noktada 16. Dünya Meyve Suyu Kongresi ve IFU (Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Birliği) Genel Kurulu’na 2010 yılında ev sahipliği yapacak olmasının önemine de değinen Başkan Alaaddin Güç; “MEYED, kendisine duyulan güvenin bir eseri olarak son IFU Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda 16. Dünya Meyve Suyu Kongresi ve IFU Genel Kurulu Toplantısı’nı, 3-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirecek olma başarısını elde etmiştir. Sektörün dünya üzerindeki tüm oyuncularını bir araya getirecek olan bu önemli organizasyona, akademisyen, uzman ve işadamlarından oluşan 600 kişiyi aşkın katılımcı beklemekteyiz. Kongre ile ilgili çalışmalara şimdiden başladık.” dedi.

Türk meyve suyu sektörünün ardındaki itici güç

MEYED Başkanı Alaaddin Güç açıklamasında; derneğin geçmişteki çalışmalarından da kısaca bahsetti. Güç; MEYED’in uluslararası alandaki çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de de meyve suyu sektörünün gelişimi için mevzuat oluşturulmasından, piyasa denetimine kadar bir dizi çalışmayı da kesintisiz yürüttüğüne değinerek, bugüne kadar gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tüketicilerin içecek grupları arasındaki farkı doğru algılaması için “Bilerek İçin!”; ilköğretim çağındaki çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için “Her Beslenme Çantasına Bir Meyve Suyu” ve “Meyvenin Meyve Suyu Yolculuğu”, isimli örnek kampanyalarıyla, Türk tüketicisine meyve suyunu sevdirdiklerini ifade eden Başkan Güç, bu kampanyaların sonucu olarak ilk defa, yıllık kişi başına meyve suyu tüketiminin 10 litrenin üzerine çıktığını belirtti.

2005 yılından beri MEYED’e üye firmaların büyük destekleriyle yürütülen “Önce Meyve” kampanyasına da değinen Güç; kampanyanın, MEYED eliyle sektörün geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğuna dikkat çekti. “Önce Meyve” kampanyasıyla, hem meyve suyuna işlenebilen meyve çeşitlerinde üretim artışı sağlamayı, hem de gelecek yıllarda yaşanması muhtemel bir hammadde sıkıntısına da şimdiden önlem almayı düşündüklerini belirten MEYED Başkanı, kampanya ile 2007 yılında 611.000 sertifikalı meyve fidanının çiftçiye dağıtıldığını, fidan sayısının bu yıldan itibaren daha da artacağını açıkladı.

MEYED’in yeni başkanı Alaaddin Güç açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “MEYED üyesi üreticilerimiz, yeterli ve dengeli beslenmenin günlük ayrılmaz bir parçası olan meyve suyunu Türk tüketicisine sunmanın yanı sıra, bugün ulaştıkları nokta itibariyle de dünyanın 150’den fazla ülkesine ihraç etmektedirler. Diğer bir deyişle MEYED, dünya meyve suyu sektörünün yükselen yıldızı olmasının yanında, Türk meyve suyu sektörü için de büyümenin ardındaki itici güç olmuştur.”

MEYED’in yeni yönetim kurulu

MEYED 8. Olağan Genel Kurulu 23 Mayıs 2008 tarihinde Ankara Sheraton Oteli’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da alınan karar doğrultusunda önceki yıllarda 5 kişiden oluşan yönetim kurulu üye sayısı 7 kişiye çıkarıldı. Toplam 40 üyenin oy kullandığı seçimler sonucunda MEYED’in yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Alaaddin Güç (Targıd) Başkan

Haluk Öget (Tamek) Başkan Yardımcısı

Birol Saygı (Döhler) Sayman Üye

Canan Kestane(Coca Cola) Yazman Üye

Ozan Diren (Dimes) Üye

Mahmut Duruk (Aroma) Üye

Selahattin Önen (Konfrut) Üye

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.