Gıda Hattı

Meyve Suları Şifa Kaynağı

18 Nisan 2008, 14:29
Paylaş

Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol vitamin, antioksidan ve mineral şart... Uzmanlar, bünyeyi sağlam tutmak için bol miktarda A, C ve E vitamini ile çeşitli antioksidanlar içeren meyve suyu tüketilmesini öneriyor. Sunpride'ın derlediği bilgilere göre işte meyve suları ve yararları:

Ananas Suyu: İçerdiği bromelin maddesi yaralanmış dokuların iyileşmesini hızlandırır. Alerjilere karşı savunma sağlar ve kireçlenmeleri önler, kilo vermeyi sağlar.

Portakal Suyu: Kanser ve kalp rahatsızlıklarında risk azaltıcı rol oynuyor. Kandaki iyi kolesterol oranını artırıyor. Portakalda bulunan ve B vitamini çeşidi olan folat, folik asit sakat doğum riskini azaltıyor.

Elma Suyu: Yemeklerle alınan yağların vücutta birikmesine engel oluyor. Elma suyu, yeni keşfedilen ve fitonütriyanlar olarak adlandırılan maddeler içeriyor. Güçlü bir antioksidan olan bu madde, kolesterolü düşürüp, kalp hastalıklarını ve akciğer kanseri riskini büyük oranda azaltıyor.

Vişne Nektarı: Bol A ve C vitamini içerir. Ateşli hastalıklardan sonra kanı temizler, güçlü dezenfektan etkisiyle sindirim sistemini koruyor.

Kayısı Nektarı: Kayısı iyi bir betakaroten, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca C vitamini, A provitamini içeriyor. Kayısı ve kayısı suyu, özellikle cilt, saç ve tırnakları güçlendiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.