Gıda Hattı

Meyve sirkesi nasıl yapılır? İşte faydaları!

21 Mayıs 2022, 10:28
Paylaş
Meyve sirkesi nasıl yapılır? İşte faydaları!

Meyve sirkesi fermente meyve suyundan yapılıyor. Bir sağlık içeceği olarak yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandı. Kilo kaybı, kan şekerini düşürme ve antimikrobiyal faydaları nedeniyle popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Meyve sirkesi, meyve sularının fermente edilmesiyle elde edilen bir sirke türü diyebiliriz.

Elma sirkesi en bilinen tür olabilir, ancak meyve sirkeleri mango, erik, çilek, papaya, üzüm, şeftali, portakal gibi turunçgiller ve bir dizi başka meyveden de yapılabilir.

Sirke yapımında olgun bütün meyve veya kabuk, çekirdek  hatta meyve artıkları kullanılabilir. Çok küflü olmayan olgunlaşmış meyveleri bile kullanabilirsiniz. Meyve sirkesi, ağırlıklı olarak fermantasyon sırasında üretilen asetik asit nedeniyle güçlü bir aroma ve ekşi tada sahip oldukça asidiktir.

Sirke ayrıca yapıldığı meyveden bazı tatlar ve besinler alır.

Meyve sirkesi nasıl yapılır?

Meyve suyunu sıktıktan sonra ya da meyveleri 1–2 hafta boyunca klorsuz suyla hava geçirmez, şeffaf bir kapta bekleterek kendi meyve infüzyonunuzu yapabilirsiniz. Su yavaş yavaş meyveden bazı besinleri ve lezzeti emer.

Bir elek kullanarak, ev yapımı infüzyonu konserve bardağı gibi gıda sınıfı bir kaba süzün. Meyve suyunu satın aldıysanız, doğrudan konserve bardağına dökün. Doğal bir fermantasyon sürecini kolaylaştırmak için konserve camını nefes alabilen bir bezle örtmeniz yeterli olacak.

Son olarak meyve suyunu nefes alabilen kapaklı bir konserve bardağında 1-3 ay boyunca fermente edin. Sirke hazır olduğunda kabarcıklı yüzeyi temizleyin ve 6-12 ay saklayın.

İşte faydaları!

Yapılan araştırmalar, günde 2/3–2 yemek kaşığı (10–30 mL) elma sirkesini karbonhidrattan zengin bir öğünle birlikte almanın kısa vadede kan şekerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

tip 2 diyabet riskinizi artıran bir durum olan metabolik sendrom riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

Mevcut ve daha eski araştırmalar,  asetik asitte bulunan bir tür yağ asidi olan asetatın  hormonlarını değiştirdiğini ve iştahı baskılayabildiğini gösteriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.