Gıda Hattı

Meyve-Sebze İhracatı 5 Yıl İçinde 3 Kat Arttı

26 Şubat 2008, 18:14
Paylaş

Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz`a göre yaş meyve sebze ihracatı son beş yılda 3 kat artarak 1 milyar 471milyon dolara ulaştı

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz Türkiye `nin yaş sebze ve meyvede 43 milyon tonluk üretim olduğunu, bunun 30 milyon tonunun sebze grubu, 13 milyon tonunu ise meyve grubunun oluşturduğuna dikkat çeken Kaçmaz , "Şu anda sezonun içindeyiz, tabii ki iklim değişikliklerini de bu üretimi ciddi ölçüde etkiliyor. Şu an ne olacağını tam göremediğimiz için 2008 yılı için tam bir tahmin yapmamız mümkün değil. Ama veriler gösteriyor ki Türkiye `deki yaş sebze ve meyve üretimi ve ihracatı giderek artıyor. Üreticimiz ve ihracatçımız artık bilinçlendi. Bilinçli üretim ve ihracat yapıyor. Bu da ihracatın artmasına vesile oluyor. 2007 rakamlarında, yüzde 4 civarında miktarda, değerde ise yüzde 28 civarında bir artış var. Mesela 2002 yılında 533 milyon dolar olan ihracatımız, 2007 sonu itibariyle 1 milyar 471 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu da son 5 yılda sektörümüzün nasıl bir hamle yaptığını ortaya koymaktadır. Beklentilerimiz bu rakamların giderek artacağı yönündedir."

2008 için de ihracat artışı beklediklerini, komşu ülkelerle olan ihracatta da büyük bir artış olduğunu belirten Kaçmaz , en büyük pazarın yakın olan Ukrayna ve Rusya Federasyonu gibi ülkeler olduğunu ihracatın giderek attığını vurgulayarak, "Bu nedenle 2008 yılında da iyi bir sezon sağlayabiliriz. Yani narenciyedeki üretim düşüşe karşın sebze üretiminde bir ilerleme var. Bu ilerleme ile hem narenciyenin açığını kapatacağını tahmin ediyoruz hem de miktarı artıracağını tahmin ediyoruz."dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.