Gıda Hattı

Meyve sebze de 'pasaport'la yurtdışına çıkacak

16 Haziran 2008, 16:00
Paylaş

Rusya’nın, Türkiye’den yaş sebze ve meyve ithalatını durdurması Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık 7 ilde başlattığı pilot uygulama ile 4 çeşit meyve ve sebzede ilaç kalıntısını önlemek için ‘bitki pasaportu için çalışma başlattı.

Rusya’nın pestisit (ilaç) kalıntısı gerekçesiyle Türkiye’den yaş meyve sebze alımını durdurması üzerine, bu pazarı kaybetmek istemeyen Tarım Bakanlığı, bu yıl içerisinde Mersin, Antalya, Hatay, Bursa, Tokat, İzmir, Manisa’da üretilen domates, kiraz, bal ve şeftali için “pasaport” uygulanacağını belirtildi.

Bitkisel üretimi kayıt altına alma projesi adı verilen uygulama ile Tarım Bakanlığı 8 bin çiftçiye üretici kayıt defteri dağıtacak. Bitkiye verilen ilaç ve gübre miktarı gibi pek çok bilginin yazılacağı bu defteri hasat sonunda kayıtlara geçirmek amacıyla çiftçiden alacak olan bakanlık bunları ihracata gidecek ürünlerde kullanılması için bir bitki pasaportu oluşturacak. Böylece yaş meyve-sebzede istenilen kriterler de yerine getirilecek.

Antalya’da iki hafta önce 1 YTL’den alıcı bulan ve tek tek paketlenen domates, kilosu 20 YKR dan, 20 tonluk kamyonlara dökme olarak yüklenmeye başladı. Bazı üreticiler ürününü salça fabrikalarına satmayı tercih etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.