Gıda Hattı

Meyed'e tam puan

7 Ağustos 2006, 15:05
Paylaş

Meyve suyu sektörü sınavdaydı

Elliden fazla ülkede meyve suyu kalitesi ve güvenliğini sağlayan SGF Temmuz ayında Türkiye'yi incelemeye aldı.

SGF, ana merkezi Frankfurt'ta olan bir özel organizasyon. Yaklaşık 50 ülkeden 600 üye şirket tarafından desteklenmekte ve finanse edilmekte. SGF üyelerine meyve sularının gıda güvenliği ve kalitesi hakkında her türlü sorunda bir sektör danışmanı olarak hizmet etmekte. SGF'nin amaçları arasında, meyve suyu sektörünün olumlu imajının sağlanması ve sürdürülmesi, tüketicinin korunması ve rekabet koşullarının devam ettirilmesi için ürünlerin güvenliğinin ve kalitesinin öne çıkarılması, haksız rekabete karşı üyelerinin korunması yer alıyor. Bu amaçlara ulaşmak için SGF tüm üretim ve satış aşamalarını göz önünde bulunduran bir kontrol sistemi geliştirdi. Kontrol sürecinde tüm aşamalardaki aktörler de görev alıyor. Kalite ile ilgili şüpheler oluştuğunda SGF gerekli düzeltmelerin yapılması uyarısında bulunuyor.

Federasyonumuz üyelerinden MEYED Başkanı Prof. Aziz Ekşi'nin de danışmanı olduðu SGF Temmuz ayı içinde Türkiye'de de incelemelerde bulundu. SGF adına Türkiye'yi ziyaret eden Dr. Winfried Knechtel ile Türk içecek sektörü hakkında bir söyleşi yaptık:

“SGF olarak içecek sektörü hakkında bir kalite kontrol sistemi yürütüyoruz. Bu kontroller ilgili ülkelerden gelen talepler sonucu uygulanıyor. Avrupa'da on ülkede bu kontrolleri gerçekleştiriyoruz. Dünya çapında da elli ülke kontrol sistemimizin içinde yer alıyor.

Üyelerimiz ile gıda üreticileri arasında uygun rekabet koşullarının devam etmesi için meyve suyu sektörü ve pazarını kontrol ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında son ürünü üretenlerin yanı sıra hammadde üreticileri de kontrol ediliyor.

Türkiye konu ile ilgili AB kanunlarını kabul etti. Tabi ki ulusal kanunlarınızda düzenlemeler yapmak gerekiyor. Türkiye bu düzenlemeleri en kısa zamanda yapacak. Bu konuda MEYED ile işbirliği içindeyiz. Sektördeki yirmibeş yıllık tecrübemizi MEYED ile paylaşıyoruz.

Benim burada bulunma amacım da, Türkiye'deki meyve suyu sektörünün kalite standartlarını kontrol etmek. Gözlemlerim sonucunda Türkiye'deki kalite koşullarını çok olumlu buldum. Bu kontrollerin yanı sıra MEYED'e, üye ülkelerimizle aynı koşulları oluşturmak için destek ve bilgi sağlıyoruz. Bence gıda sektörü ile ilgili kontroller sonsuz bir sürece sahiptir. Bu kontrolleri her yıl gerçekleştirmemiz gerekiyor. Prof. Aziz Ekşi'den edindiğim bilgilere göre geçen yıl Türkiye'de büyük başarılara imza atılmış. AB uygulamalarının Türkiye'deki firmalarda uyumlu hale getirilmesi için zamana ihtiyaç var, çalışmalar umut verici. Türkiye Avrupa ülkelerine meyve suyu ihracında çok önemli bir potansiyele sahip. Ürünleriniz yüzde doksan oranında benzer yapı gösteriyor. Bazı ürünlerde Türkiye'deki koşullar çok daha iyi. Çünkü kendi ihtiyacınız olan ürünleri kendiniz üretebiliyorsunuz. Avrupa'da ise bu konuda sıkıntı var. Türkiye bu sıkıntıyı ihraç edeceği ürünlerle ortadan kaldırarak Avrupa pazarında kendine sağlam bir pozisyon oluşturabilir. Türkiye bu imkanları değerlendirmeli”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.