Gıda Hattı

Mey İçki "Şarap Akademisi" Açıyor

8 Ekim 2007, 16:57
Paylaş

Tekel'in alkollü içkiler bölümünü aldıktan sonra rakı, votka ve cini yenileyen Mey İçki, şarap yatırımlarını da hızlandırdı. Ürettiği şarapları, 'yukarıdan uzanan iyilik eli' anlamına gelen Kayra markası altında buluşturan Mey, yakında açılacak olan Kayra Şarap Akademisi'nde hem tüketiciye hem sektöre yönelik şarap eğitimi verecek.

Elazığ ve Diyarbakır'da satın aldığı bağlardan toplanan üzümleri yetiştiği yerde şaraba dönüştüren Mey İçki, Tekel tesislerini satın alıp yeniden düzenlemesiyle Elazığ'a 5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 6 milyon litre kapasiteli tesislerde Elazığ yöresine ait Öküzgözü ve Diyarbakır yöresine ait Boğazkere üzümlerinden kırmızı şarap üretimi yapılıyor. Bölgede 6 bin ton civarındaki üzüm rekoltesinin neredeyse tamamı bu tesiste toplanıp işleniyor ve Kayra adıyla raflardaki yerini alıyor.

Yetiştiği yerde şarap oluyor

Kayra'nın Elazığ'da 257 dönümlük bağ alanı mevcut. Yüksek kaliteyi yakalamak için şarabı 'terroir' mantığıyla ürettiklerini, yani üzümü yetiştiği yerde şaraba dönüştürdüklerini anlatan Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu şöyle konuştu:

"Üzüm yetiştiricilerine yıl boyunca Türkiye'nin şaraplık üzüm alımı yaptığımız her bölgesinde olduğu gibi, Elazığ - Diyarbakır bölgesinde de ziraat mühendislerimiz tarafından eğitim veriliyor.

Üreticilere şaraplık üzüm çeşitleri için nasıl bir bağ kurmaları gerektiği, doğru budama zamanları, ilaçlama ve sulama zamanları ile ilgili yardımda bulunuluyor. Şarap üretiminde kalitenin yüzde 70'ini etkileyen doğru üzüm yetiştirme teknikleri yaygınlaştırılmaya çalışılıyor."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.