Gıda Hattı

MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur?

17 Kasım 2021, 18:24
Paylaş
MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur?
MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur sorusu birçok kişi tarafından son zamanlarda merak ediliyor. Peki MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur? 

MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur sorusu birçok kişi tarafından son zamanlarda merak ediliyor. Peki MeXC Global kripto para borsası nedir? MeXC Global para yatırma nasıl olur?

MeXC Global kripto para borsası nedir?

Seyşeller merkezli ve 2018 senesinde kurulan MeXC Global borsası piyasaya yeni açılmış altcoinlerin ilk duraklarından birisi olarak biliniyor. Yeni coin ve tokenler büyük borsalara girmeden önce Defi platformları ve MeXC, Gate.Io, BitMart gibi borsalara girerler, buralarda esasında kendilerini tanıtır ve piyasada kalıcı olup olmadıklarını ispat ederler. Piyasayı iyi en temelliz ederek, projesini gördüğünüz, güvendiğiniz, iyi yatırım toplamış tokenleri MeXC‘den satın alıp bir süre HODL ettikten sonra o tokenin Binance, Coinbase gibi büyük borsalara girmesiyle büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

MeXC Borsasında 700’e yakın altcoin bulunur. MeXC Borsası sizin en temel trade platformunuz olmayabilir fakat içerde bir miktar para bulundurup yeni listelenen coinleri çoğu borsadan önce bulabilirsiniz. Borsalar da kendi aralarında tokenleri önceden listelemeye çalışma savaşı veriyor. Böylelikle abonelerinin hem seçeneklerini arttırıyorlar hem de merkeziyetsiz platformlarda satılan ve sen temell cüzdanlarda yer alan tokenleri kendi borsalarına getirterek borsalarına hacim yaratıyorlar.

MeXC Global'e nasıl üye olunur?

Öncelikle buraya tıklayarak orjinal web sitesine girin. Açılan sayfada mail adresinizi, şifrenizi yazın. “Kodu Al” butonuna basın ve basit kayar yapbozu tamamlayın.

Mail adresinize gelen kodu ilgili kutucuğa yazdıktan sonra “Kayıt Ol” butonuna basın ve kayıt işlemini bitirin.

Üyeliği tamamladıktan hemen sonra KYC adımlarını tamamlamayı ve Google Authenticator ile hesabınızı cep telefonunuza bağlamayı unutmayın.

KYC ve 2FA

Her borsada olduğu gibi MeXC borsası da müşterilerini tanımak ve trade botlarına karşı önlem alma amaçlı kullanıcılarının KYC doğrulamasını istemektedir. Türkçe’si “Müşterini Tanı” olan bu uygulamanın basit adımlarını tamamlamaz ise para çekme işlemi yapamazsınız. Ad-soyad, Doğum yeri, kimlik numarası ve önlü arkalı fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor. KYC doğrulaması kripto para sektörünün olmazsa olmazı vaziyette.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama olarak geçen bu adım ile hesabınızı daha güvenilir hale getirirsiniz. Mail adresi ile kayıt olduysanız, cep telefonunuzu ve Google Authenticator kullanıp kötü niyetli kişilere karşı extra önlem alırsınız. Google Authenticator cep telefonunuza indireceğiniz ve her 10 saniyede şifreyi yenileyen bir uygulama. Kare kod ile MeXC hesabınızı Google Authenticator’e kolayca eşleştirip MeXC’ye her girişte mail ve şifrenin beraberinde G.A. şifresini sormasını sağlayabilirsiniz. Bu güvenlik tedbiri hesabınız çalınsa bile cep telefonunuz yanınızda olacağından hesabınızda işlem yapılmasını ya da para çekilmesini önler.

MeXC Global para yatırma nasıl olur?

MeXC borsasına para yatırmak için elinizde kripto varlık bulundurmak zorundasınız. Nedeni ise Türkiye’de MeXC iştiraki bir şirket olmadığından Türk Lirası havalesi ya da kredi kartı ile ödeme yapmanıza olanak yoktur. Paribu, Binance Türkiye, Bitci gibi borsalarda evvela üyelik oluşturmalı, üyeliğiniz varsa o borsalara önce Türk Lirası göndermelisiniz. İlgili borsalarda önce Türk Lirasını satmalı ve kripto para $USDT, $TRX gibi coinleri almalısınız.
Dip Bilgi: Göndermeden önce MeXC borsasının hangi coinlerde hangi ağları desteklediğini inceleyin. Daha sonra borsanızın o ağı destekleyip desteklemediğini ve komisyon ücretine mutlaka dikkat edin. Resimde görüldüğü gibi $USDT yatırma seçeneğini seçmek için “Yatırma” butonuna basın.
Ana sayfada yer alan “Varlıklar” sekmesinden “Hesap” sekmesine tıklayın ve karşınıza cüzdanımızın özeti ve miktarlar çıkacak. Dilediğiniz coini seçip transfer edebilirsiniz. MeXC borsası pek çok blokzincirden altcoinler barındırdığı için bu altcoinlerin ağları ile de anlaşmalar gerçekleştiriyor. Örnek olması için “USDT > Yatır” seçeneğine tıkladık. Matic, Tron, Solana gibi 9 Farklı ağ kullanarak MeXC hesabınıza $USDT gönderebilirsiniz.
Para yatırma adresini kopyalayıp aktarmak istediğiniz borsanın “Alıcı Adres kısmına yapıştırabilirsiniz.

MeXC Global'den para çekme nasıl olur?

MeXC Borsası da diğer küresel borsalar gibi “Para Çekme” işleminizde size güçlük çıkarmayacak ve güvenle transfer etmenizi sağlayacaktır. “Para Çekme” sekmesinde dilediğiniz coini seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekli olan en önemli şey doğru blokzinciri yani ağı seçmek ve alıcı adresini doğru kopyala yapıştır yapmak.

Önemli Bilgi: Borsadan borsaya gönderimde yanlış ağ seçerseniz paranız yüksek ihtimalle kaybolacaktır ve telafisi olmayacaktır. Eğer Metamask’a gönderim yaparken yanlış ağı seçerseniz Metamask o ağı destekliyor ise paranız kaybolmaz ulaşırsınız. Fakat desteklemiyor ise paranızı kaybedersiniz. Örnek $USDT gönderiyorsunuz. Binance Smart Chain yerine Matic (Polygon) seçtiniz. Paranız Metamask cüzdanınıza gelecektir fakat Matic ağında yer alacaktır. Solana ağını seçseydiniz paranız Metamask’ın Solana ağını desteklememe nedeniyle kaybolacaktır.

Dünya üzerinde güvenilir olan birçok Kripto para alıp satma işlemi gerçekleştirilebilen borsalar bulunuyor. Bunların en popüleri Binance olarak biliniyor. Türkiye'deki pek çok kişi de bu borsaları kullanırken bazı kişiler ise Türk borsalarında işlem yapıyor. Peki Türkiye'de faaliyet gösteren Kripto para borsaları neler? Kripto para uygulamaları hangileri?

Bitcoin veya farklı kripto para türlerini alabileceğiniz Kripto para borsaları:

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız ya da sanal ortamda yapmış olduğumuz her işlemde senelerdir bu paraları kullanıyorduk esasında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü yalnızca sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. Dünyadaki diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin ana sebebi ise organik bir yapıda olması. Yani herhangi bir hükümet ya da merkezi otorite tarafından yönetilemiyor, henüz. Bu da, bu para biriminin daha güvenilir olarak anılmasını sağlıyor.

Kripto para nasıl üretilir?

Paraların merkezi bir otorite ya da hükümete bağlı olmadığını belirtmiştik. Bu paraların üretimi de tıpkı varlıkları gibi bütünüyle kullanıcı temelli bir modele sahip. İlk olarak bilmemiz gerekli olan şey, her kripto para biriminin belirli bir üretim sınırı vardır. Bitcoin'i örnek alacak olursak ilk yayımlanan protokollerinde yalnızca 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesi yer almakta. Yani üretim açısından bir sınırı bulunuyor. Bu sebeple de gün geçtikçe bu paraya olan rağbet artıyor çünkü bulunması giderek zorlaşıyor ve daha küçük parçalara bölünüyor.

Üretim işlemine tekrar dönecek olursak kripto para üretim işlemi kelimenin tam manası ile madencilik (mining) biçiminde oluyor. Yani nasıl altın bulmak için kazılar yapılıyorsa kripto para bulmak için de matematik sorunları, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı olduğu için de en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz. Evet, siz de gerekli teknolojik sistemlere (temel olarak işlemci gücü ve internet bağlantısı) sahipseniz siz de bu üreticilerden biri olabilirsiniz.

Bitcoin / Kripto para nasıl alınır?

Kripto paraların en popüleri ve en çok yatırım yapılan olan Bitcoin gibi farklı kripto para türlerini de alım satımı yapabileceğiniz birçok site bulmuyor. Peki Bitcion veya diğer kripto paralar nasıl alınır? İşte Türkiye'deki kripto para borsalarından kripto para alım ve satış işlemlerini nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiler.

Mining nedir nasıl yapılır?

Kriptopara madenciliği yapmanın çağımızda bir çok yöntemi vardır. Kârlılık, maliyet ve zorluk bakımından bu metotları ayırmak mümkündür.

‌ASIC Madenciliği

‌‌ASIC, yani Uygulamaya Özel Entegre Devreler, kriptopara madenciliği odaklı sistemlerdir. İçlerindeki yazılım ve özel donanımlar, bu devreleri kriptopara madenciliği hayata geçirmek üzere özel birer donanım haline getirmektedir. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek hesaplama kapasitesine sahip olmalarına rağmen çok fazla enerji tüketmektedir. Bu sebeple ASIC cihazlar ile madencilik yapan madencilerin elektrik tüketimini karşılayacak kuvvetli elektrik altyapılarına ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Litecoin gibi İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliği tabanlı kriptoparalar yüksek hesaplama kapasitesi ihtiyacı sebebiyle artık yalnızca ASIC madencilik cihazları ile üretilebilmektedir.

‌GPU Madenciliği

Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak adlandırılmaktadır. GPU madenciliği de, ekran kartlarının işlemcileri hesaplama yapılarak işlemlerin doğrulandığı madencilik türüdür. Grafik kartlarının işlemcileri, bilgisayarların işlemcilerine göre çok daha kuvvetlidür ve hesaplama odaklıdır. Bu sebeple Ethereum, Zcash gibi İş Kanıtı madenciliği tabanlı kriptoparaların işlemlerinin doğrulanmasında grafik kartları kullanılıyor.

Ekran kartları, ASIC cihazlara göre çok da uygun fiyatlıdır. Ancak bununla beraber, madenciler, birden çok ekran kartını bir araya getirerek "Rig" adı verilen birden çok ekran kartının bir araya getirilmesiyle oluşan cihazlar kullanmaktadır.

‌CPU Madenciliği

‌‌CPU, yani merkezi işlem birimi (işlemci) ile de madencilik yapmak mümkündür. Evlerde kullanılacak olan bilgisayarlara bir madencilik yazılımı kurarak kolaylıkla ‌CPU madenciliği yapılabilmektedir.

Ancak çağımızda bu yöntem, diğer yöntemlere göre çok düşük performanslı olması nedeniyle artık nerdeyse hiç kullanılmamaktadır. Popüler kriptoparaların büyük çoğunluğu için işlemcilerle madencilik yapmak imkansız hale gelmiştir.

Bilgisayar işlemcileri artık iş kanıtı madenciliğinde kullanılmak yerine, Hisse Kanıtı (Proof of Stake - PoS) madenciliğinde kullanılıyor. Bu madencilik türünde, yüksek hesaplama gücüne gereksinim duyulmadığı için madencilik yazılımının çalışır halde olması ve cüzdanda gelir elde etmeye yeterli miktarda kriptopara olması yeterlidir.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, kriptopara madenciliği yapmak isteyen fakat yeterli donanım, zaman, deneyimi veya sermayesi olmayanlar için sunulmakta olan alternatif bir madencilik hizmetidir.

Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu işlem gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kriptopara madenciliği yapabilirler.

Bulut madencilik servisleri, dönemlik kontratlar ile farklı kriptopara madencilik türleri için işlemci gücü kiralamaktadır. Donanım, yazılım, soğutma, bakım, yazılım gibi farklı maliyetleri göz önünde bulundurarak kullanıcılarla çeşitli kontratlar sunmaktadır. İşletme maliyeti için ücret ödenen kontratlar daha pahalı görünse de madencilik gelirleri daha yüksektir. Daha düşük ücretli ve işletme maliyetlerinin bir kısmının madencilik gelirleriyle karşılandığı kontrat paketlerinde ise, madencilik gelirleri daha da azalmaktadır.

Diğer madencilik türlerine göre daha uygun maliyetli görünmesine rağmen bulut madencilik yöntemini tercih eden kullanıcıların kar edebilmesi gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır.

Blockchain nedir?

Kelime anlamı "blok zinciri" olan blockchain aslında bu anlamı karşılıyor. En çok bitcoin ile adı duyulan blockchain, aslında "veri" olan her yerde kullanılabilecek bir teknolojidir. Bitcoin'de bloklar kripto para alışverişine dair bilgileri barındırırken bir başka kullanım alanı olarak sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini taşıyor olabilir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, yönetilemiyor veya yönlendirilemiyor.

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, "bitcoin" kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Böylece yapılan işlemin doğruluğu kesinleşmiş oluyor.

Diyanet'e göre kripto haram mı, caiz mi?

Soru: Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir?

Cevap: Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Bitcoin haram mı?

Diyanet'ten yapılan açıklamaya göre kripto para/Bitcoin günah mıdır sorusuna "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir." denilerek, kripto paranın caiz olmadığı aktarılmış.

Kripto para (veya kripto varlık), işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto paranın merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.