AramaArama
Gıda Hattı

Mevsimlik tarım işçileri enflasyona yenik düştü!

12 Mart 2019, 10:21
Paylaş
Mevsimlik tarım işçileri enflasyona yenik düştü!

TÜİK’in resmi rakamlarına göre Aralık 2018 itibariyle yıllık enflasyon yüzde 20,30 iken, mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri geçen yıl yüzde 12,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı, 2018 verilerini açıkladı.

Mevsimlik tarım işçileri geçen yıl ne kazandı?

Tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri bir önceki yıla göre %12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %14,0 artarak 2 117 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %11,9 artış göstererek 67 TL olurken, erkek işçi ücretleri de %12,1 artış göstererek 82 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %5,8 oranında artarak 1 668 TL ve erkek işçiler için ise %13,9 artarak 2 187 TL olarak gerçekleşti.

En yüksek günlük ücret kadınlara Giresun’da, erkeklere Ardahan’da ödendi

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 62 TL, erkek işçilere 65 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 71 TL ve erkek işçilere ise 78 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

Mevsimlik kadın işçilerde en yüksek günlük ücret Giresun ilinde gerçekleşti. Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 95 TL ile Giresun, erkek işçiler için ise 120 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 53 TL ile Hatay ilinde oldu.

mevsimlik-tarim-iscisi-gidahatti

Aylık en fazla ücret kadınlara Eskişehir’de, erkek işçilere Çanakkale’de ödendi

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2 000 TL ile Eskişehir'in, erkek işçilere 3 203 TL ile Çanakkale'nin en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 1 467 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 1 000 TL Kilis ilinde gerçekleşti.

Tarımsal işletme işgücü ücret istatistikleri, verinin ait olduğu üretim yılında ve tarım işlerinin en yoğun olduğu dönemde, tarımsal amaçlı en az beş mevsimlik işçi ya da en az bir sürekli işçi çalıştıran tarımsal işletmelerden derleniyor.

2018 Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Araştırması, kapsam ölçütlerini sağlayan 28 ilde 3 781 tarımsal işletmede yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.