Gıda Hattı

Mevsim geçişleri neden bireyleri hasta eder?

24 Ekim 2021, 12:15
Paylaş
Mevsim geçişleri neden bireyleri hasta eder?

Mevsimler değiştiğinde insanlar genellikle soğuk algınlığı veya grip ile muzdarip oluyorlar.  Ancak uzmanlar, bu hızlı sıcaklık değişikliklerinin ilgili hastalıklarla doğrudan ilişkili olmadığını söylüyor. Peki, mevsim geçişleri neden bireyleri hasta ediyor?

Aslında buradaki temel nokta, mevsim geçişlerinin bağışıklık sistemini zayıflatması ve soğuk havaların hastalık yapma yeteneğine sahip ajanlara zemin hazırlaması oluyor.

Florida’da bulunan Orlando Health'te dahiliye doktoru olan Dr. Benjamin Kaplan, "daha ziyade sıcaklık değişimleri farklı bir virüs grubunun gelişmesine izin veriyor ve insanları hasta eden bu virüsler" diyor.

Dr. Benjamin Kaplan, “Birçok çalışma, rinovirüs ve koronavirüsün soğuk algınlığının iki ana ajanı olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, ilkbahar ve sonbaharda yani daha soğuk havalarda gelişimleri daha hızlı oluyor.” diye ekliyor.

Benzer şekilde, grip virüsü de hava soğuk ve kuru olduğunda en etkili şekilde çoğalıyor ve yayılıyor. Bu nedenle, insanlar kışın grip olma eğiliminde oluyor.

Yaz alerjileriyle mevsimsel nezle karıştırılabiliyor

Yaz hastalıkları ise çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Mevsimsel alerjisi olan kişiler genellikle polen, küf veya çimenlerin yakınındayken tıkanıklık hissederler. Burun akıntısı ve kaşıntılı gözler gelişir.

Bu bireylerin bağışıklık sistemleri de viral bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelerek alerjik tepkiler oluşur. Ancak bu yaz enfeksiyonları genellikle diğer mevsimlerde yakalananlardan daha hafif oluyor.

Hatta bazen insanların alerjilerini soğuk algınlığıyla karıştırabileceğini de biliniyor. Örneğin “saman nezlesi“ teriminin çiftçilerin yaz sonunda topladıkları samanların sebep olduğu alerjik reaksiyonlar ve bunun sonucunda gelişen alerjik semptomlardan ileri geldiği söyleniyor.

İyi el yıkama ve kişisel hijyen, bol egzersiz ve dengeli egzersiz oldukça önemli. Ayrıca sağlıklı beslenme ve bir gecede 6 ila 8 saat kaliteli uyku aldığınızda mevsim geçişlerinde daha güçlü olmanız içten bile değil.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.