AramaArama
Gıda Hattı

Meteoroloji’den soğuk hava uyarısı… Mart, kapıdan baktıracak!

26 Mart 2019, 15:03
Paylaş
Meteoroloji’den soğuk hava uyarısı… Mart, kapıdan baktıracak!

Haftalık hava tahminini yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının, Perşembe günü yeni gelecek soğuk ve yağışlı havayla birlikte önümüzdeki hafta başına kadar azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Haftalık Hava Tahmini (27 Mart - 02 Nisan 2019) ile yarından başlamak üzere hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği, Doğu bölgelerimizde de bir hafta boyunca kar yağışı beklendiği tahmininde bulundu.

Soğuk hava uyarısı: Hafta başına kadar sürecek 

Meteoroloji’nin açıklamasına göre, hava sıcaklıklarının, Perşembe günü yeni gelecek soğuk ve yağışlı havayla birlikte önümüzdeki hafta başına kadar azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Doğu bölgelerinde kar yağışı tahmin ediliyor

Yayınlanan Meteorolojik Değerlendirme’de ise “Doğu Bölgelerimizde Önümüzdeki Bir Hafta Boyunca Beklenilen Kar Yağışlarına Dikkat!” uyarısı yapıldı. O uyarılar şöyle:

“Ülkemizin 28.03.2019 Perşembe günü Orta Akdeniz üzerinden yağışlı ve Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Doğu bölgelerimizde bugün (26.03.2019) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen yağışların, yarın (Çarşamba) öğle saatlerinde tekrar başlaması bekleniyor.

Perşembe (28.03.2019) günü yeni gelecek soğuk ve yağışlı sistemlerin etkisiyle yurdun güney ve doğu kesimleri (Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu) ağırlıklı beklenen yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere, bir hafta süresince Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda zaman zaman kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Van, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Siirt ve Şırnak illerinin doğu, Tunceli'nin kuzey ilçelerinde her gün aralıklarla karla karışık yağmur ve kar şeklinde beklenen yağışların meydana getireceği buzlanma ve don olayıyla birlikte ulaşımda aksamalar ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın ve yetkililerin Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerekli görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibi yapılarak oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir.

Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, Perşembe günü kuzeybatı kesimlerden itibaren başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, doğuda ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.