Gıda Hattı

Meteoroloji kar ve buzlanmaya karşı uyardı

24 Ocak 2016, 15:57
Paylaş
Meteoroloji kar ve buzlanmaya karşı uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, hava sıcaklığı, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacak. Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

kar-gidahattiGenellikle karla karışık yağmur ve kar, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Erzurum, Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan, Bingöl, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkâri, Diyarbakır, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgâr ise genellikle kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli, Güney Ege Kıyıları ile Batı ve Orta Akdeniz'de yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Buzlanma ve don olayı

Meteoroloji, sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması noktasında uyardı.

Çığ tehlikesi

Ayrıca çığ uyarısı da yapan Meteoroloji, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi riski bulunduğunu bildirdi.

Bölgelerde hava durumu

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı bulutlu, zamanla bölgenin iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek olan yağışların; Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Bazı illerde hava durumu

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu. (-7)

İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı. (3)

İZMİR: Parçalı bulutlu.(5)

ADANA: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu. (11)

ANTALYA:  Parçalı bulutlu. (8)

SAMSUN: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı.(1)

ERZURUM: Çok bulutlu, kuvvetli ve yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı. (-3)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra kuvvetli olması bekleniyor.(6)

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.