Gıda Hattı

Meteoroloji hava tahmin raporunu paylaştı ve çağrıda bulundu: Telefonlarınızı kapatın!

22 Eylül 2021, 17:40
Paylaş
Meteoroloji hava tahmin raporunu paylaştı ve çağrıda bulundu: Telefonlarınızı kapatın!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından soğuk havanın yurt genelinde yavaş yavaş etkisini gösterdiği açıklaması geldi. İstanbul Valiliği ve meteoroloji uzmanlarından ardarda uyarı yapıldı. Ukrayna ve Rusya üzerinden gelen hava sistemi ülkenin batı bölgelerine doğru hareket ediyor ifadeleri yer bulurken şimşekler nedeni ile oluşabilecek yangın ve cihaz hasarlarına karşı uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarılara göre şimşeklerle birlikte yangın tehlikesi oluşabileceği ve bu sebeple de telefonları kapalı tutmak gerektiği belirtildi. Hava durumu ile ilgili ilginç uyarının sonrasında il il etkili olacak sıcaklıklar ve yağış tahminleri paylaşıldı.

Yağışlar İstanbul'da etkili olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmeler sonucunda eski müdür Ahmet Uçar yağışla ilgili bugün saat 14.00 itibarıyla yurdumuzda 24 saat boyunca etkili yağışlar görülecek dedi. Yağış miktarları ve yeni gelen sistem yağışının Trakya'da akşam saatlerinde etkili olması ile birlikte İstanbul'da yağışların etkili olacağı tahmini yapıldı.

Rusya ve Ukrayna'dan yağışlar geliyor

Soğuk hava dalgası ile ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Deniz Demirhan açıklamada bulundu. Türkiye'nin yeni bir alçak basınç etkisinde olduğunu belirtti. Ukrayna ve Rusya'dan gelecek hava sisteminin ülkedeki batı kesimlerde hareketinin etkili olacağını belirtti.

Gece saatlerinde etkisi görülecek

Yağışların gece saatlerinden itibaren etkili olacağını söyleyen Demirhan Batı Karadeniz, İstanbul, Orta Karadeniz ve Trakya ile Türkiye'nin Orta kesimlerinde etkili olacak dedi ve yangın tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Telefonlarınız zarar görebilir

Dış mekanlarda cep telefonunuzu kapatmamız da fayda var diyen Demirhan sistem sel tehlikesi taşıyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz'de dere yataklarında su baskını oluşabilir. Buna bağlı olarak can ve mal kaybı yaşanabilir. Önlemler alınmalı dedi. Bu gece itibariyle başlayacak yağışların kuvvetli olacağı ayrıca Ege'nin doğu ve orta kesimlerinde Trakya'da da kuvvetli yağışın etkisinin görüleceğini söyledi. Sel ihtimaline karşı dikkatli olunmasını söyleyen Demirhan Perşembe günü itibarıyla doğru bölgelere doğru yağış kayacak dedi.

Sıcaklıklar hızla düşüyor

Sıcaklıklar şiddetli rüzgarın etkisi ile birlikte düşüş yaşadı. Demirhan geçtiğimiz hafta 29 dereceye kadar sıcaklıkların olduğunu belirtirken bu sıcaklıkların 5 derece düştüğünü bu hafta 8 dereceye kadar gerileyeceğini hatta geceleri 12 derece sıcaklıkların görülebileceğini söyledi. Trakya ve Ege Bölgesi başta İstanbul olmak üzere doğuya doğru ilerleyen hava sistemi cuma günü etkisini kaybedecek ve yeniden sıcaklıklar 23 dereceye kadar çıkabilecek dedi.

Valilik uyardı

İstanbul valiliği yağışlarla ilgili uyarıda bulundu. Bu akşam itibarı ile başlayan yerel ve kuvvetli yağışların yarın öğle saatlerine kadar etkili olacağı belirtildi. Dikkatli ve tedbirli olunması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

İllerdeki hava sıcaklıkları nasıl olacak?

  • Ankara 23 derece
  • Antalya 33 derece
  • Zonguldak 19 derece
  • İzmir 29 derece
  • Trabzon 21 derece
  • Erzurum 21 derece
  • Diyarbakır 34 derece
  • İstanbul 23 derece

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.