Gıda Hattı

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler!

22 Ekim 2021, 08:46
Paylaş
Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler!

Beslenme dünyasında, birçok yiyecek ve içeceğin metabolizmayı, yani vücuttaki enerji sağlayan reaksiyonları artırdığı varsayılıyor. Günümüzde diyetin metabolizmayı nasıl etkilediğini ve belirli yiyecek ve içeceklerin metabolizma hızı üzerinde gerçekten önemli bir etkisi olup olmadığı araştırılıyor.

Metabolizma hücrelerimizdeki hareket, büyüme, gelişme gibi fonksiyonlar için gerekli enerjiyi sağlayan reaksiyonların toplamı. Yaş, diyet, cinsiyet, fiziksel aktivite ve sağlık koşulları dahil olmak üzere birçok faktör metabolizmayı etkileyebiliyor.

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar dahil olmak üzere gıdaların sindirimi ve işlenmesi de enerji gerektirir. Bu gereksinim gıdanın termik etkisi (TEF) olarak biliniyor. Bazı yiyeceklerin parçalanması diğerlerinden daha fazla enerji gerektiriyor. Bu da metabolizmayı biraz artırabiliyor.

Makro besinleri sindirmek için gereken enerji miktarları:

Protein:  Alınan proteinin enerji içeriğinin %10-30'u

Karbonhidratlar: Alınan karbonhidratların %5-10'u

Yağ: Alınan yağın %0-3'ü

Vücut, proteinleri parçalamak ve depolamak için fazla enerjiyi kullanıyor. Bu nedenle proteinler en yüksek termik etkiye sahip. Yani daha yüksek proteinli diyetlerin insanların günlük olarak daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceği açık.

Hangi besinler metabolizmayı hızlandırıyor?

Kırmızı biber, yeşil çay ve kahvedeki bileşikler metabolizmayı hızlandırabiliyor. Kafein enerji tüketimini artırabiliyor. Bu nedenle kahve ve yeşil çay gibi kafeinli içeceklerin içilmesi de metabolizma artışına sebep oluyor.

Bazı araştırmalar, yeşil çayda bulunan bir kateşin olan EGCG'nin şu anda enerji harcamasını artırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Aynı doğrultuda, bir çalışma, yemeklerle birlikte zencefil tozu içeren sıcak bir içeceğe sahip olmanın TEF'i  biraz artırabileceğini ortaya koyuyor.

Son olarak tarçın, yoğurt, ceviz, ananas da metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında. Ancak dengeli ve kaliteli beslenmenin de rolünü unutmamak gerekiyor. Öğünlerin uygun denge içerisinde olması fayda sağlıyor. Egzersiz yapmak, stressiz bir yaşam da metabolizma hızını arttıran diğer sebepler arasında.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.