AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Metabolizmanın sağlık ve hastalıklar üzerindeki etkisi

Metabolizmanın sağlık ve hastalıklar üzerindeki etkisi
25 Nisan 2016, 10:28

Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi ve Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Fakültesi tarafından 5-6 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da ‘Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nu düzenleniyor. İlk kez düzenlenen sempozyum da, sağlık ve hastalık durumlarının yanında yaşlanma süreci süresince metabolizmanın çeşitli yönleri üzerine araştırmalar yapan çok sayıda önde gelen küresel uzman bir araya gelecek.

Four Seasons Hotel Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan ‘Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’na Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ev sahipliği yapıyor.

Metabolizma-ve-Yasam-Sempozyumu-gidahatti

Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nden yapılan açıklama şöyle:

“Metabolizma, enerji üreten ve tüketen tüm reaksiyonları kapsayan yaşamın en temel sürecidir. Metabolik akış ve denge, tüm hücre ve organizma düzeylerinde, hareket etme, çoğalma, hasar onarma ve yaşamı sürdürme açısından gereklidir. Bu hassas dengede meydana gelebilecek bozulmalar hastalık oluşumuna ve yaşlanmaya neden olan önemli faktörlerdir.
Metabolizma iç ve dış çevreyle nasıl etkileşim kurduğumuzun ve canlı organizmalar olarak nasıl faaliyet gösterdiğimizin moleküler bakımdan açıklamasıdır. Dolayısıyla metabolizma bir anlamda ‘Yaşam’dır.
Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi, metabolizmanın moleküler temellerini, besin ögeleri ile etkileşimini ve diyabet ile kalp-damar hastalıkları gibi kronik metabolik hastalıklar ve yaşlanma sırasındaki bozulmasını araştırarak, uzun vadede sağlıklı yaşam süresini uzatmak için, bulguları yeni tedavi yönelimlerine ve stratejilerine dönüştürme amacıyla faaliyet gösteriyor.
Bu çerçevede geliştirilen ve ilk kez düzenlenen ‘Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’, sağlık ve hastalık durumlarının yanında yaşlanma süreci süresince metabolizmanın çeşitli yönleri üzerine araştırmalar yapan çok sayıda önde gelen küresel uzmanı bir araya getiriyor. Katılımcılara, metabolizma alanında küresel anlamda önde gelen araştırmacılarla tanışma ve onları dinleme fırsatı sunacak olan ‘Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda metabolik yolların moleküler ayrıntılarını ortaya çıkarmak ve bu bulguları metabolik hastalıkların tedavisi ya da önlenmesi için uygulanan yaklaşımlara dönüştürmeyi amaçlayan yenilikçi çalışmalar konuşulacak. Sempozyum aynı zamanda, genç ve kariyerlerinde ilerlemeye başlamış bilim insanlarına deneyimli uzmanlarla etkileşim kurabilecekleri, yerel ve uluslararası akademisyenlerle ilişki ağları geliştirebilecekleri bir platform oluşturacak.”

sabri-ulker-gida-arastirmalari-enstitusu-vakfi-gidahatti

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı

Gıda, beslenme ve sağlık alanındaki bilgilerin topluma ulaşmasına destek amacıyla kurulmuş bir vakıf olan adını Türkiye’nin gıda sektörünün öncü girişimcilerinden Sabri Ülker’den aldı. 2009 yılından bu yana faaliyette olan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın hedefi ise;
• Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzını destekleyen çalışmalar yapmak.
• Son bilimsel gelişmelerle ilgili toplumu bilgilendirmek.
• Bilimsel çalışmaları, mevzuatı ve uygulamaları ulusal ve uluslararası düzeyde izlemek.
• Toplumun sağlıklı beslenme ve gıda hakkında doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması için üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışmalar yapmak ve yapılan çalışmaları desteklemek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.