AramaArama
Gıda Hattı

Metabolizmamız yaşlanırken nasıl değişiyor? Bilimsel araştırma…

14 Ağustos 2021, 17:44
Paylaş
Metabolizmamız yaşlanırken nasıl değişiyor? Bilimsel araştırma…

Vücudumuz çalışırken kalori yakma hızımızın, yani metabolizmamızın yaşla birlikte değiştiğini biliyorduk. Ancak bu değişimin zaman çizelgesi, henüz bilinmiyordu.

Metabolizmanın yaşla nasıl değiştiğine odaklanan bir çalışma, bazı şaşırtıcı bulgulara ulaştı.

Araştırmadan elde edilen veriler Science dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, 8 günlükten 95 yaşına kadar değişen bir yaş aralığında, 29 ülkeden 6.421 kişiye ait büyük bir veri seti kullandı. İçilen suya konulan, idrar yoluyla takip edilen izotoplar kullanan araştırmacılar, her katılımcının günlük enerji harcamasını kaydetti.

Araştırmadan çıkan sonuç şaşırtıcı!

Genel inanışın aksine, en yüksek metabolik hız çocuklarda görülüyor. Yani gençken kalori yakma hızımız, yaşlılığımıza kıyasla çok az daha fazla, aradaki fark oldukça az. Bir diğer deyişle, göbek yapmak ve kilo almak yalnızca yavaşlayan metabolizma hızıyla açıklanmayacak bir durum.

Araştırmacılar 20’li yaşlardan itibaren metabolizmamızın %3 yavaşladığını belirledi. 20’li yaşlarda itibaren 50’li yaşlara kadar ise metabolik hızın pek değişmediği görüldü.

60’lı yaşlara ulaştığımızda ise metabolizma hızımız her yıl %0,7 azalmaya başlıyor. Kişi 90 yaşına ulaştığında, orta yaşlı birine göre %26 daha az kaloriye ihtiyaç duyuyor. Bunun tek sebebi, kas kütlesinin azalması değil, hücrelerin yavaşlaması.

İlk 12 ayda ise vücut çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. 1 yaşındaki bir çocuk, yetişkinlere oranla %50 kalori yakıyor. Kilodaki hızlı artışlar hesaba katıldığında dahi, ilk aylarda enerji kullanımının hızla arttığı görülüyor.

Araştırmacılar bu durumu, “Bebeklerin hücrelerinde, onları çok daha aktif hale getiren bir şeyler oluyor. Henüz bunun ne olduğunu bilmiyoruz” diyerek anlatıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.