AramaArama
Gıda Hattı

Metabolizma hızı daha önce düşünülenden daha geç yaşta düşüyor

5 Eylül 2021, 17:00
Paylaş
Metabolizma hızı daha önce düşünülenden daha geç yaşta düşüyor

İnsanlar bebeklikten yaşlılığa doğru ilerledikçe çeşitli fizyolojik değişimler geçirir. Bu sırada metabolizma hızımız önce yükselir, sonra da giderek düşer. Araştırmacılar bu yükseliş ve düşüşün zamanlarını hesapladı.

İnsan metabolizması ile ilgili yapılan son araştırmada 29 farklı ülkede yaşayan, yaşları 1 haftalıktan 95'e kadar değişen 6 bin 600 kişi incelendi. Çalışmada bu kişilerin normal yaşamlarını sürdürürken ne kadar kalori harcadıkları hesaplandı.

Daha önceki çalışmaların çoğu, vücudun ne kadar enerji harcadığını belirlemek için nefes almak, sindirim, kan pompalama gibi temel yaşamsal fonksiyonlara bakarak, "hayatta kalabilmek için" ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulduğunu hesaplardı. Bu hesaplamalara bulaşıkları yıkamak, egzersiz yapmak ve hatta düşünmek gibi faaliyetlerde harcanan enerji katılmazdı.

Günümüzde gerçek enerji harcamasını belirlemek için bu konuda en doğru sonucu verdiği düşünülen "ikili etiketlenmiş su" yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde sudaki oksijen ve hidrojen atomları "ağır" formları ile değiştirilerek bu su deneklere içirilir, daha sonra idrar testi ile bu atomların ne kadarının metabolizmaya girip atıldığı izlenir. Ancak bu yöntem çok maliyetli olduğu için şimdiye kadar yapılan çalışmalar boyut olarak oldukça sınırlı kalmıştır.

Metabolizma hızı bebeklerde tepe noktada

Science dergisinde yayınlanan son araştırmada ise bu çalışmaların verileri ortak bir havuzda toplanarak konuya daha geniş bir perspektiften bakılabilmesi amaçlandı. Elde edilen sonuçlar bilim insanlarını şaşırttı. Bugüne kadar metabolizmanın, yani vücudun enerji harcama hızının 20'li yaşlarda en üst düzeye çıktığı düşünülmekteydi. Ancak araştırma sonuçlarına göre bebeklik çağı bu konuda en hızlı olduğumuz dönem.

Araştırmacılara göre vücudun enerji ihtiyacı yaşamın ilk 12 ayında tepeye çıkıyor. Bebekler ilk yaşlarını doldurduklarında birim ağırlıkları başına yetişkinlerden %50 daha fazla enerji harcıyorlar. Sonuçlar bunun tek nedeninin bebeklerin ilk yılda vücut ağırlıklarını üçe katlamaları olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar bebek metabolizmasındaki bilinmezliklerin giderilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

60 yaşından sonra hücreler yavaşlamaya başlıyor

Çalışma sonuçlarına göre, bebeklikte tepe yapan enerji ihtiyacı 20'li yaşlara kadar her yıl yaklaşık %3 oranında düşüyor ve 20'li ve 50'li yaşlar arasında sabit kalıyor. Metabolizma hızımız 60 yaşından sonra ise yavaşlamaya başlıyor. Düşüş çok dik olmuyor: yılda %0,7. Ancak sonuçta 90 yaşında bir kişi, orta yaştaki birine göre %26 oranında daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Araştırmacılar bunda kas kütlesinin erimesinin rolünün olduğunu ancak tek sorunun bu olmadığını belirtiyor. Sonuçlara göre 60 yaşından sonra kişinin "hücreleri yavaşlamaya başlıyor".

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.