Gıda Hattı

Mersinli Arbel, ABD'de Fabrika Kuruyor

11 Temmuz 2007, 11:15
Paylaş

Kırmızı mercimek üretiminde dünya lideri olan Kanada'da kurduğu tesislerle bu alandaki ihracatın yüzde 52'sini yapan Mersinli Arbel firması şimdi de ABD'de fabrika kurmaya hazırlanıyor.

Pazara hızlı giriş amacıyla 3.5 milyon dolara hazır bir fabrika satın aldıklarını söyleyen Arbel'in CEO'su Hüseyin Arslan, "Bu fabrikanın maliyeti 7 milyon dolar. Fabrikanın makine sistemini Türkiye'den gönderilen makinelerle yeniliyoruz. Ağırlıklı olarak mercimek ve bezelye kırma alanında faaliyet gösterecek fabrikamızın yıllık kapasitesi 80 bin ton olacak" dedi.

Ağustos ayının mahsul ayı olduğu için pazara geç girmek istemediklerini belirten Hüseyin Arslan, Kanada'daki fabrikadan ABD'ye gönderilecek olan ek makinelerle birlikte 1 Ağustos tarihinden itibaren üretime geçeceklerini söyledi.

Mersin'deki yatırımlarıyla birçok alanda ilki gerçekleştiren Arbel'in makarna, mercimek ve bakliyat fabrikasının yanı sıra bir de sigara fabrikası var. Kenya, Cibuti, Ortadoğu'da Yemen ve Dubai makarna pazarında bir numara olan Arbel, ABD ve Çin'e açılmayı planlıyor. Arbel'in Kanada'daki mercimek işleme tesisi ise 2000'de Kanada mercimek üretiminin yüzde 97'sinin karşılandığı Saskatchevan Eyaleti'nin başkenti Regina'da kuruldu. Günlük mercimek işleme kapasitesi 500 ton olan tesise ek olarak 3 fabrikaya daha sahip olan firmanın günlük kapasitesi 2 bin ton.

Firmanın en büyük pazarı Güney Amerika. Arbel'in bu alanda 8'i yurtiçinde, 3'ü Kanada'da, biri de Kırgızistan'da olmak üzere 12 fabrikası var. Arbel, 20 yıldır Birleşmiş Milletler ve Kızılhaç gibi kuruluşların da gıda ve acil malzeme tedarikçisi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.