Gıda Hattı

Mersin tarım ürünleri neler? Mersin'de hangi ürünler yetişir?

24 Haziran 2021, 13:48
Paylaş
Mersin tarım ürünleri neler? Mersin'de hangi ürünler yetişir?

Mersin tarım ürünleri neler? Mersin'de hangi ürünler yetişir? gibi sorular, tarım işi ile uğranlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Mersin tarım ürünleri neler?

Mersin'de nüfusun çoğunluğu tarım sektöründe çalışır. Tarım yapılan topraklar % 25’tir. Mersin’de yetişen tarım ürünleri çok çeşitlidir. Elde edilen başlıca tarım ürünleri, buğday, arpa, çavdar, pirinç, nohut, mercimektir. Sanayi ürünlerinden en çok pamuk yetişir. Ayrıca yerfıstığı ve susam yetiştirilir. Mersin ilinde her çeşit sebze ekilir. Domates, biber, patlıcan, fasulye, kabak, bakla, bamya, hıyar, ıspanak, lahana, marul, soğan ve karnabahar, yetiştirilen başlıca sebzelerdir. Seracılık oldukça ilerde olup, Antalya’dan sonra en çok sera alanı Mersin’de bulunur.

Turungçiller bol miktarda yetişir. Üzüm, keçiboynuzu, zeytin, nar, muz, incir, erik, badem ve kayısı yetiştirilen diğer meyvelerdir. Mersin Türkiye’nin tahıl, meyve ve sebze ambarlarından biridir. Türkiye’nin dört bucağına turfanda sebze ve meyve Mersin’den gider. Mersin yalnız pamuk ambarı değil turfanda sebze ve meyve ambarıdır.

Mersin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

Mersin Tarım İl Müdürü kim?

Mersin Tarım İl Müdürü şu anda Arif ABALI'dır.

Mersin Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

  • Adres: İhsaniye, Gazi Mustafa Kemal Blv., 33070 Akdeniz/Mersin
  • Telefon: (0324) 336 16 52

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • Beslenme
  • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • Giyinme
  • Sağlık
  • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.