Gıda Hattı

Mersin'in Yaylalarından Toronto Borsası'na

22 Ağustos 2007, 16:22
Paylaş

Kırgızistan’ın Tanrı Dağları’ndan Türkiye’nin Torosları’nı aşarak Kanada’nın Rocky Mountain Dağları’na ulaşan bir çalışma ve başarı öyküsü.

Mahmut Arslan ve kardeşleri, öykülerini bu cümleyle özetliyor. 12 Eylül darbesinden bir gün önce 11 Eylül 1980’de Mahmut, Hüseyin, Hasan ve Ali Arslan adlı dört kardeş tarafından kurulan ve şu anda günde bin ton mercimek işleme kapasitesine sahip tek şirket olan Arbel, yurtdışı pazarlardaki büyümesini sürdürüyor. Son olarak Mersin’e kurdukları 14 milyon avroluk makarna fabrikasının ardından Kuzey Amerika pazarına odaklanmış durumda.

Kanada’da 4 tesis

Şu anda Türkiye’nin en fazla bakliyat ihracatı yapan şirketi olan Arbel’in Kanada’da da dört ayrı tesisi bulunuyor. Kanada’nın işlenmiş bakliyat ihracatının yüzde 45’inin bu tesislerde yapıldığını söyleyen Arbel Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, Kanada’da bu yıl çok önemli iki gelişmeye imza attıklarını belirtti. “Bunlardan ilki şirketlerimizden Agtech’in Kanada’da halka açılma işlemlerini tamamlandı ve Toronto Borsası’nda hisselerimiz işlem görüyor” diyen Arslan, ikinci çalışmayı ise şu sözlerle özetledi: Önümüzdeki ilk genel kurulda Agtech ile bir diğer şirketimiz olan Saskcan’ın birleşmesini gerçekleştireceğiz ve yeni firmamızın adı da Alliance Pulse olacak. Bu gelişmeler sonucunda şirketin hisseleri 4.6 dolardan 6.84 dolara kadar yükseldi. Bu durum da Kanada’da önemli bir şirket olduğumuzu gösteriyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.