Gıda Hattı

Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararını da tahmin eden Unicredit'den Türkiye için 'finansal istikrar tehdidi' uyarısı geldi!

13 Ocak 2022, 16:14
Paylaş
Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararını da tahmin eden Unicredit'den Türkiye için 'finansal istikrar tehdidi' uyarısı geldi!
Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararını da tahmin eden Unicredit'den Türkiye için 'finansal istikrar tehdidi' uyarısı geldi! Dünyanın en ünlü bankaları arasında gösterilen Unicredit, Türkiye ekonomisinin 2022 ve 2023 görünümüyle ilgili bir rapor hazırladı.

Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararını da tahmin eden Unicredit'den Türkiye için 'finansal istikrar tehdidi' uyarısı geldi! Raporda Merkez Bankası'nın nasıl bir faiz kararı alacağı, dolar kuru ve enflasyon beklentileri açıklandı. Bankaya göre dolar kuru yeniden 18 liraya çıkacak. Banka aynı zamanda Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemlerde nasıl bir faiz kararı alacağını da açıkladı, "finansal istikrarı tehdit edebileceği" uyarısında bulundu.

Unicredit, Türk lirasındaki değer kaybının ve enflasyondaki yükselişin 2022'de devam etmesini beklerken, 2023 yılında seçim sonuçlarına bağlı olarak kurda ve enflasyonda düşüş yaşanabileceğini tahmin etti.

Unicredit, Türkiye’nin 2022 yılında yüzde 4,7 büyümesini beklerken Türk lirasındaki değer kaybının 2022 yılında da süreceğini ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 37 civarında olacağını öngördü.
Bloomberg HT'nin haberine göre Banka, Orta ve Doğu Avrupa bölgesine ilişkin çeyreklik değerlendirme raporunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelere de yer verdi. İşte bankanın Türkiye ile ilgili dolar, euro, Merkez Bankası ve enflasyon değerlendirmesi

Merkez Bankası'nın 2022 faiz kararını da tahmin eden Unicredit'den Türkiye için 'finansal istikrar tehdidi' uyarısı

FAİZ İNDİRMEYE DEVAM

Siyasi baskılar devam ettiği takdirde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2022’de faizleri indirmeye devam edeceğini belirten Unicredit, kurdaki hızlı değer kaybının finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirtti.

DOLAR KURU 18 LİRAYA YENİDEN ÇIKAR

Unicredit, Dolar/TL ’nin 2022 sonunda 18 seviyesine yeniden ulaşacağını öngörürken, enflasyonun 2022’nin büyük bir kısmında yüzde 50’nin üzerinde kalmaya devam edeceğini yıl sonunda ise gerileyerek yüzde 37’ye düşeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ YÜZDE 12

Merkez Bankası’nın 2022 yılında faizleri yüzde 12 seviyesinde tutmasını bekleyen banka, 2023 yıl sonunda TCMB politika faizinin yüzde 23 seviyesinde olacağını düşünüyor.
“Seçimleri muhalefetin kazanması halinde daha ortodoks bir para politikası izleneceğini düşünüyoruz” diyen banka, bunun Türk lirasının değerini ve sermaye girişlerini artıracağını öngördüklerini belirtti.
Bankanın 2023 kur ve enflasyon tahminleri de seçimlerle ilgili bu beklentilere paralel şekillendi. Unicredit 2023 yıl sonunda dolar kurunun 18’den 13,50 seviyesine düşmesini beklediklerini açıkladı. Banka enflasyonun da yüzde 37’den yüzde 18,7’ye gerileyeceğini öngörüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.